Reklama
Reklama

Nowe eksponaty jadą do Muzeum Broni Pancernej

fot. MBP
fot. MBP

Dzięki Rządowi Norwegii muzeum na poznańskim Golęcinie wzbogaci się o trzy nowe pojazdy pancerne. Pojazdy dziś przypłynęły do Polski, a wkrótce trafią do Poznania.

Poznańscy pancerniacy są znani w całym kraju z akcji pozyskiwania i remontowania nowych eksponatów. Do najbardziej spektakularnych akcji należało wydobycie i remont pojazdu Sd.Kfz 6, który dziś jest dumą Muzeum Broni Pancernej. Poznańskie muzeum miało też swój udział w sprowadzeniu z Afganistanu najstarszego polskiego czołgu Renault FT17, który ostatecznie trafił do Warszawy.

W czerwcu bieżącego roku do Poznania sprowadzano z Portugalii czołg Cruiser Tank Mk VIII Centaur Mk I, a najnowsze eksponaty do poznańskiego muzeum przekazał Rząd Norwegii i Wojskowe Muzeum Sił Zbrojnych Norwegii. Sprowadzenie pojazdów było możliwe dzięki wsparciu polskich dyplomatów - Dziś do Polski przypłynęły aż trzy pojazdy pancerne. Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw III, amerykański czołg M-47 Patton oraz wóz zaplecza technicznego na podwoziu Pattona M-88 - informuje Maciej Boruń z Koła Przyjaciół MBP. Nowe eksponaty to pierwsze pojazdy tego typu w Polsce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro