Reklama
Reklama

Ruszyła walka o szefostwo w wielkopolskiej PO

Waldy Dzikowski i Rafał Grupiński będą walczyć o stanowisko szefa regionu Platformy Obywatelskiej w Wielkopolsce. Co to oznacza dla Poznania?

Rozpoczyna się walka o najważniejsze stanowisko w wielkopolskiej Platformie Obywatelskiej. Zmierzą się ze sobą Rafał Grupiński - szef parlamentarnego klubu PO oraz obecny szef PO w Wielkopolsce, a także Waldy Dzikowski - poseł i poprzedni szef wielkopolskiej PO. We wtorek Rafał Grupiński wystąpił z szefami wielkopolskich subregionów, którzy zapewniali, że go popierają. - Od północy po południe, od zachodu po wschód. Wszyscy liderzy wielkopolskich subregionów opowiadamy się za Rafałem Grupińskim - mówili.

Dla mieszkańców Poznania najbardziej istotne są relacje między kandydatami i prezydentem Poznania, Ryszardem Grobelnym. A te są zdecydowane inne. - Ryszard Grobelny nie będzie naszym kandydatem na prezydenta, bo nie jest członkiem Platformy - mówi zdecydowanie Rafał Grupiński. - Współpracujemy z nim dla dobra miasta, ale spieramy się w wielu sprawach. Dzisiaj nie jest rozpatrywany jako kandydat - dodaje.

- Na pytanie czy będzie to Ryszard Grobelny czy może nasz kandydat, ale z poparciem Ryszarda Grobelnego nie mogę jeszcze odpowiedzieć - mówi Waldy Dzikowski. - Jest jeszcze za wcześnie, a poza tym polityka to trudna sztuka, dlatego wolałbym zostawić pewne rozmowy i negocjacje dla siebie - dodaje.

Wśród miejskich radnych trudno znaleźć osobę, która publicznie zadeklarowałaby, że popiera Dzikowskiego. - Uważam, że lepszym kandydatem jest Waldy Dzikowski - mówi Przemysław Markowski, przewodniczący Komisji Budżetu Rady Miasta, który jedyny opowiedział się za Dzikowskim. - Stoję za nim murem i wydaje mi się, że należy zrobić wszystko, by on zwyciężył.

Inni radni PO popierają Grupińskiego. - Sprawdził się w ostatnich latach, struktury dobrze działają. Jest wewnętrzny spokój w Platformie Obywatelskiej - mówi Marek Sternalski, przewodniczący klubu radnych PO w Radzie Miasta. Jakub Jędrzejewski, szef Komisji Sportu ma podobne zdanie. - Zweryfikował się pozytywnie jako przewodniczący regionu. Jest także przewodniczącym klubu parlamentarnego PO, a Platforma drugi raz zdobyła rząd - tłumaczy. Grupińskiego popiera także Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji RM. - Formuła twardego partnerstwa bardziej mi odpowiada niż formuła miękkich rozmów - przyznaje.

Nazwisko szefa wielkopolskiej PO poznamy 27 października.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro