Reklama
Reklama

Grunwald: przedszkola w willach zostają

Przedszkola nr 83 i 47 mieszczące się w willach na terenie poznańskiego Grunwaldu nie znikną. Zagrożenie pojawiło się w związku z nowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, zgodnie z którym obiekty miały pełnić funkcje mieszkaniową i usługową. Nie oświatową.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta ważyły się losy dwóch przedszkoli mieszczących się w willach miejskich na Grunwaldzie. Chodzi o przedszkola nr 83 i 47. Zagrożeniem dla istnienia placówek był nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przewidywał, że przedszkole nr 83 znajdzie się na gruncie z funkcją mieszkaniową, a nr 47 z funkcją mieszkaniowo-usługową. Przedszkola nie mogłyby więc tutaj istnieć.

- Zapis w projekcie uchwały był tak skonstruowany, że laik nie potrafi wyczytać na czym ta zmiana konkretnie polega - mówi Gabriela Fornalik, dyrektor przedszkola nr 83. - Zostaliśmy powiadomieni przez jedną z radnych - dodaje. Wtedy o sprawie dowiedzieli się rodzice i postanowili działać. Zebrali 70 podpisów pod sprzeciwem wobec zmian. - To jest historia, to jest duma dzielnicy Grunwald - mówi Krystyna Olejnik-Szymańska, mama jednego z maluchów. - Fakt, że jest taki nabór, że jest pełna lista rezerwowa dzieci świadczy o tym, że przedszkola są potrzebne - dodaje.

Radni przez dwie godziny dyskutowali na temat nowego planu dla Grunwaldu. Według urzędników nie zakłada on likwidacji przedszkoli. - Przedstawiony przez MPU projekt planu dopuszcza kontynuację funkcji przedszkolnej w obu budynkach na Grunwaldzie, natomiast intencją Rady Miasta jest jeszcze większe ujednoznacznienie tych zapisów tak, żeby ta funkcja oświatowa była w tekście oraz na rysunku planu bardziej wyeksponowana - tłumaczy Łukasz Mikuła, przewodniczący komisji polityki przestrzennej RM.

Ostatecznie poprawkę do planu przyjęto. Przedszkola wciąż mogą istnieć w swojej lokalizacji. Poprawiony plan zagospodarowania przestrzennego ma być gotowy na następną sesję Rady Miasta, która odbędzie się jeszcze we wrześniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro