Reklama
Reklama

Muzeum Narodowe: Bilety już od złotówki!

fot. Łukasz Ogrodowczyk
fot. Łukasz Ogrodowczyk

Od pierwszego września wszedł w życie nowy projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w kulturze. W tej chwili dotyczy największych muzeów, włącznie z Muzeum Narodowym w Poznaniu, do którego każdy zwiedzający poniżej 16 roku życia od września wchodzi za... złotówkę.

Decyzja ministra Bogdana Zdrojewskiego wynika z badań, które ułatwiły ustalenie jednej z przyczyn rażąco niskiej frekwencji wśród dzieci i młodzieży odwiedzających najważniejsze instytucje kultury. Okazuje się, że bariera finansowa to jeden z najczęściej deklarowanych powodów, dla których młodzi Polacy nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych oferowanych przez muzea, galerie czy teatry. Od 1 września wszyscy żądni kultury, którzy mają mniej niż 16 lat będą mogli odwiedzać najważniejsze muzea w kraju za symboliczną złotówkę.

Jak zapewnia Ministerstwo, muzea mają być dopiero początkiem. W kolejce do refundowanych biletów stoją także kina. Koszty pierwszej ze zmian to około 9 mln złotych. Kto pokryje te straty tak, aby instytucje kulturalne nie musiały martwić się o powstałe luki w budżecie?
- Ministerstwo ma pokryć straty w 100% - wyjaśnia Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka poznańskiego Muzeum Narodowego. - Cieszymy się z tego projektu, bo być może zachęci on rodziców do przyprowadzenia dzieci do muzeum, a szkoły do organizowania wycieczek - dodaje.

Niejasną pozostaje obecnie tylko kwestia finansowania części muzealnych projektów w 15% z tak zwanego wkładu własnego. - Nie wiemy jeszcze jak to rozwiążemy - mówi Sobocińska.

Muzeum nie przewiduje specjalnej kampanii informacyjnej związanej z projektem. Wszelkie informacje o sprzedaży tańszych biletów będą dostępne na oficjalnej stronie instytucji. W 2012 roku w lekcjach muzealnych i zajęciach prowadzonych przez muzeum wzięło udział ponad 25 tys. uczniów na różnych etapach nauczania - od dzieci w wieku przedszkolnym po licealistów. W tej chwili liczba odwiedzających nie zwiększyła się w sposób znaczny, ale jak zapewnia rzeczniczka Muzeum: - Być może początek roku szkolnego to nie najlepszy czas na zorganizowane wyprawy do muzeum, niemniej cieszymy się ze zmiany, która powinna zainteresować szerokie grono odbiorców.

Czy bilety za złotówkę do muzeów to dobry pomysł?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
12.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro