Reklama
Reklama

Nie będzie dodatkowych zajęć w przedszkolach

Z programu zajęć wyparowały lekcje angielskiego czy rytmiki. Nowa ustawa zabrania rodzicom opłacania zajęć, które dotąd w przedszkolach prowadziły zewnętrzne firmy, a miasto dopłaca tylko do zajęć wyrównawczych i religii.

Zdziwieni brakiem dodatkowych zajęć byli przede wszystkim rodzice dzieci, którzy w tym roku rozpoczęli edukację przedszkolną - Ci rodzice nie mieli z nami takiego kontaktu jak rodzice, których dzieci wcześniej uczęszczały do przedszkola. Ja wiedziałam o projekcie tej ustawy w czerwcu i rodzicom mówiłam, że prawdopodobnie tych zajęć nie będzie - Młagorzata Czubała, dyrektor przedszkola numer 86.

Ustawodawca twierdzi, że nowe przepisy mają wyrównać szanse dzieci przedszkolnych. Za popołudniowe zajęcia dodatkowe przedszkole nie może pobierać większych opłat niż złotówkę za godzinę. Dotąd w zdecydowanej większości przedszkoli takie zajęcia prowadziły prywatne firmy - Oprócz tego, że mnóstwo osób straci pracy to bardzo ważna jest jakość edukacji. To rozporządzenie z 2001 roku miało dać dzieciom dostęp do specjalistów z określonej dziedziny - mówi Agnieszka Horyza, anglistka. Dziś dzieci nie mają dostępu do takich specjalistów.

Przedszkola szukają możliwości wprowadzenia takich zajęć, ale na razie starania są nieskuteczne - Są próby omijania i szukania innego rozwiązania, ale to musiałoby odbywać się po godzinie szesnastej jak przedszkole jest nieczynne - mówi Irena Anioł z Wydziału Oświaty UM. Wówczas niestety dzieci słabiej przyswajają wiedzę.

Urzędnicy zachęcają nauczycielki do zdobycia kwalifikacji niezbędnych do prowadzanie dodatkowych zajęć - Jeśli nauczyciel nie dysponuje takimi nauczycielami, którzy mają odpowiednie uprawnienia to musi zatrudnić nowego nauczyciela, który takowe uprawnienia będzie posiadał - dodaje Anioł.

Zajęcia dodatkowe mogą także finansować samorządy. Poznań opłaca zajęcia wyrównawcze i religię - Gdzie ta religia jest tym dzieciom w zasadzie niepotrzebna, a języka angielskiego szkoda - mówi jedna z matek. Na razie nie wiadomo, czy miasto zdecyduje się na jakiekolwiek zmiany finansowania zajęć lub na dołożenie pieniędzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro