Reklama
Reklama

Nie będzie dodatkowych zajęć w przedszkolach

Z programu zajęć wyparowały lekcje angielskiego czy rytmiki. Nowa ustawa zabrania rodzicom opłacania zajęć, które dotąd w przedszkolach prowadziły zewnętrzne firmy, a miasto dopłaca tylko do zajęć wyrównawczych i religii.

Zdziwieni brakiem dodatkowych zajęć byli przede wszystkim rodzice dzieci, którzy w tym roku rozpoczęli edukację przedszkolną - Ci rodzice nie mieli z nami takiego kontaktu jak rodzice, których dzieci wcześniej uczęszczały do przedszkola. Ja wiedziałam o projekcie tej ustawy w czerwcu i rodzicom mówiłam, że prawdopodobnie tych zajęć nie będzie - Młagorzata Czubała, dyrektor przedszkola numer 86.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Ustawodawca twierdzi, że nowe przepisy mają wyrównać szanse dzieci przedszkolnych. Za popołudniowe zajęcia dodatkowe przedszkole nie może pobierać większych opłat niż złotówkę za godzinę. Dotąd w zdecydowanej większości przedszkoli takie zajęcia prowadziły prywatne firmy - Oprócz tego, że mnóstwo osób straci pracy to bardzo ważna jest jakość edukacji. To rozporządzenie z 2001 roku miało dać dzieciom dostęp do specjalistów z określonej dziedziny - mówi Agnieszka Horyza, anglistka. Dziś dzieci nie mają dostępu do takich specjalistów.

Przedszkola szukają możliwości wprowadzenia takich zajęć, ale na razie starania są nieskuteczne - Są próby omijania i szukania innego rozwiązania, ale to musiałoby odbywać się po godzinie szesnastej jak przedszkole jest nieczynne - mówi Irena Anioł z Wydziału Oświaty UM. Wówczas niestety dzieci słabiej przyswajają wiedzę.

Urzędnicy zachęcają nauczycielki do zdobycia kwalifikacji niezbędnych do prowadzanie dodatkowych zajęć - Jeśli nauczyciel nie dysponuje takimi nauczycielami, którzy mają odpowiednie uprawnienia to musi zatrudnić nowego nauczyciela, który takowe uprawnienia będzie posiadał - dodaje Anioł.

Zajęcia dodatkowe mogą także finansować samorządy. Poznań opłaca zajęcia wyrównawcze i religię - Gdzie ta religia jest tym dzieciom w zasadzie niepotrzebna, a języka angielskiego szkoda - mówi jedna z matek. Na razie nie wiadomo, czy miasto zdecyduje się na jakiekolwiek zmiany finansowania zajęć lub na dołożenie pieniędzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro