Reklama

Biletomaty na nowych trasach tramwajowych dopiero w 2014 roku

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na nowych trasach tramwajowych w mieście (przedłużenie PST, trasa na Franowo oraz na Junikowo) w tym roku nie staną biletomaty. ZTM zapewnia, że biletomaty będą, ale dopiero w przyszłym roku. Decyzję tłumaczą dbałością o publiczne pieniądze.

Jeszcze w lipcu informowaliśmy, że prawdopodobnie jesienią w Poznaniu pojawi się 12 nowych biletomatów. Miały stanąć na nowych trasach tramwajowych - działającej od roku na Franowo i zupełnie "świeżym" przedłużeniu trasy PST, a także na ulicy Grunwaldzkiej.

- Na trasie na Franowo będzie ich łącznie sześć - dwa staną na przystankach os. Lecha, jeden na Piaśnicka/Rynek (w kierunku centrum), jeden na Piaśnicka/Kurlandzka (kierunek centrum), następnie po jednym na przystanku Szwedzka oraz na pętli Franowo - wymieniał Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Trzy biletomaty staną na przedłużonej trasie PST przy Dworcu Zachodnim. - Będą zlokalizowane na dwóch przystankach na peronach przy dworcu oraz w tunelu. Następne trzy biletomaty staną przy ulicy Grunwaldzkiej. Jeden na pętli na Junikowie, kolejny przy rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego i jeszcze jeden w pobliżu skrzyżowania z Matejki - dodał.

Choć planowana lokalizacja biletomatów się nie zmienia, zmienia się data ich zamontowania. Z najnowszych informacji wynika, że nie nastąpi to w tym roku. - Zakup biletomatów już teraz groziłby ryzykiem utraty ponad miliona złotych - wyjaśnia obecnie Trzebiatowski. - Mogłoby dojść do sytuacji, w której nie umożliwiałyby one kupna biletów w ramach systemu PEKA oraz nie byłby kompatybilne z przyszłymi biletomatami. Te dostarczane będą przez operatorów, których wyłonimy w drodze postępowania konkursowego - dodaje.

Trzebiatowski podkreśla, że chodzi o racjonalne zarządzanie środkami finansowymi. - Naszym obowiązkiem jest dbałość o publiczne pieniądze i dlatego nie możemy kupić automatów biletowych, które w ciągu kilku miesięcy mogłyby się okazać nieprzydatne - zaznacza.

Według ZTM nowe biletomaty pojawią się w mieście dopiero w przyszłym roku. - Przepraszamy pasażerów, ale w trosce o nasze wspólne pieniądze oraz chcąc stworzyć spójny, rozbudowany i dostępny dla dużej liczby klientów system, musimy poczekać do roku 2014. W ramach tego projektu zamierzamy wymienić obecnych 50 biletomatów oraz zwiększyć ich liczbę - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
11.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro