Reklama

Półwiejska węższa. Zmieniono organizację ruchu. Na stałe?

fot. Piotr Knach
fot. Piotr Knach

W środę wprowadzono zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Półwiejskiej i Królowej Jadwigi. Zamiast trzech pasów ruchu w kierunku Królowej Jadwigi kierowcy mają do dyspozycji tylko dwa. Piesi poruszają się natomiast po wydzielonym fragmencie jezdni. Osiedlowi radni przyznają, że może to być sposób na uspokojenie ruchu w tym miejscu.

Zmiany wprowadzono w związku z rozpoczynającą się budową obiektu Półwiejska 47 przy skrzyżowaniu ulic Półwiejskiej i Królowej Jadwigi. - Ze względu na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i samochodów, uzgodniliśmy z ZDM wyłączenie jednego pasa jezdni ulicy Półwiejskiej po stronie naszej inwestycji. Płot został przesunięty do granicy chodnika, a piesi poruszają się po nieczynnym pasie ul. Półwiejskiej - tłumaczy Andrzej Marszałek z Inwestycji Wielkopolski, przedstawiciel inwestora.

Obecnie kierowcy mają do dyspozycji tylko dwa pasy ruchu w kierunku ulicy Królowej Jadwigi oraz jeden w kierunku ulicy Krakowskiej. Miejsce dla pieszych wzdłuż placu budowy zostało wydzielone i zabezpieczone drewnianą konstrukcją.

Osiedlowi radni ze Starego Miasta przyznają, że zmiana w organizacji ruchu na Półwiejskiej może się przyczynić do uspokojenia tu ruchu. - Trzeba będzie obserwować sytuację na ulicy Półwiejskiej po wprowadzeniu zmian i zastanowić się czy wpłyną one korzystnie na uspokojenie ruchu w tym rejonie - mówi Paweł Sztando, radny osiedlowy ze Starego Miasta. - Wydzielenie większego chodnika dla pieszych byłoby tutaj dobrym rozwiązaniem. Chodzi tędy mnóstwo ludzi - dodaje. - Wiele zależy jednak od tego, jak takie rozwiązanie się sprawdzi.

- Tymczasowa organizacja ruchu to dobra okazja, by zobaczyć jak w praktyce wygląda taka zmiana - mówi Jan Zujewicz, radny osiedlowy ze Starego Miasta. - Wielu mieszkańców chce poszerzenia w tym miejscu chodnika i likwidacji na stałe jedno pasa ruchu. Wówczas mogłaby się tutaj pojawić także ścieżka rowerowa. Jeśli okaże się, że zmiany powodują duże utrudnienia komunikacyjne pewnie trzeba się będzie z takiego pomysłu wycofać. Na pewno zmiany byłyby korzystne dla pieszych - zaznacza.

Według stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo to właśnie piesi powinni być najważniejsi w przypadku planowania tymczasowej organizacji ruchu. - To oni są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze i to o nich powinno się przede wszystkim pamiętać - zaznacza Tomasz Talarczyk ze stowarzyszenia. - Na tym odcinku ulicy Półwiejskiej powinien zostać wprowadzony priorytet dla pieszych, bo chodzą tędy tłumy. O przebudowie samego skrzyżowania mówi się od dłuższego czasu, ale wciąż nie wiadomo kiedy nastąpi. W ramach takiej inwestycji na pewno trzeba przebudować wysepki przy przystankach tramwajowych, na których piesi obecnie się nie mieszczą. Trzeba również pomyśleć o poszerzeniu przejścia dla pieszych przez Królowej Jadwigi prowadzącego właśnie do przystanków tramwajowych - dodaje.

Ponieważ na sam remont skrzyżowania obecnie nie ma pieniędzy, wprowadzono tu rozwiązanie tymczasowe - zlikwidowano większość lewoskrętów. Mimo to część kierowców i tak skręca tu w lewo łamiąc przepisy ruchu drogowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro