Reklama

Poznań na podium wśród miast z zadowolonymi mieszkańcami

fot. Klaudia Janowska
fot. Klaudia Janowska

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o ocenie jakości życia, jaką wystawili miastu poznaniacy. Okazało się, że w Poznaniu najbardziej narzekamy na służbę zdrowia. Tymczasem okazuje się, że biorąc pod uwagę największe miasta w Polsce, stolica Wielkopolski znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby mieszkańców bardzo zadowolonych z miejsca swojego zamieszkania.

Badania związane z oceną jakości życia w Poznaniu prowadzone są od 10 lat. Dzięki temu urzędnicy łatwo mogą określić, z czego poznaniacy są bardziej lub mniej zadowoleni niż w latach ubiegłych. Badania obejmowały 12 dziedzin. Zadaniem mieszkańców było określenie jakie są największe problemy stojące przed miastem.

Wyniki upubliczniono w ubiegłym tygodniu. Okazało się, że najbardziej skarżymy się na służbę zdrowia. Mieszkańcy wskazywali również na konieczność stworzenia warunków dla powstawania nowych miejsc pracy. Co ciekawe, dosyć dobrze oceniono transport zbiorowy (pod uwagę brano punktualność, częstotliwość kursowania, czystość, sieć połączeń - średnia ocena to około 3,5).

W przypadku oceny swojej sytuacji życiowej poznaniacy najlepiej wypowiadali się na temat kontaktów z przyjaciółmi. Nie jesteśmy zadowoleni z naszej sytuacji materialnej. Dobrze oceniamy Poznań jako miejsce do robienia zakupów, korzystania z instytucji kulturalnych oraz do uczenia się. Według poznaniaków gorzej jest ze znalezieniem dobrej pracy.

Badania, na podstawie których przygotowano opracowanie prowadzone są w Poznaniu regularnie od 10 lat. Tymczasem w ogólnopolskich badaniach "Diagnoza Społeczna" prowadzonych przez zespół z profesorem Januszem Czapińskim na czele (szczegóły TUTAJ) Poznań znalazł się w tym roku na drugim miejscu w rankingu miast, z których są zadowoleni ich mieszkańcy.

W badaniu pod uwagę brano 26 polskich miast. Poprzednia diagnoza, z 2011 roku, plasowała Poznań na 8 pozycji z 14,2% mieszkańców, którzy przyznali, że są bardzo zadowoleni z miasta, w którym żyją. Wówczas wyprzedzały nas m.in. Gdynia, Gdańsk, Warszawa, Kraków i Wrocław.

W badaniu z 2013 roku Poznań awansował na drugą pozycję notując spory wzrost mieszkańców zadowolonych ze swojego miasta (z 14,2% do 19,03%). Numerem jeden niezmiennie jest Gdynia. Prawie 38% mieszkańców chwali tam swoje miasto. Poznań w tym roku wyprzedził m.in. Gdańsk (18,3%), Toruń (17,09%), Kraków (17,01%), Wrocław (15,59%) i Warszawę (14,73%).

A czy Wy jesteście zadowoleni z Poznania? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro