Reklama

Rośliny przy Żurawińcu to nie Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego | fot. Marek Nitschke - archiwum
Barszcz Sosnowskiego | fot. Marek Nitschke - archiwum

We wtorek urzędnicy z Wydziału Ochrony Środowiska odwiedzili miejsca wskazane przez naszego czytelnika, w których miał rosnąć niebezpieczny dla ludzi Barszcz Sosnowskiego. - Ze 100% pewnością stwierdzono, że nie jest to niebezpieczna roślina - zapewnia dyrektor wydziału Leszek Kurek.

W poniedziałek pisaliśmy o sygnale od naszego czytelnika, który wskazał, że w pobliżu poznańskiego Żurawińca przy osiedlu Łokietka rośnie niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego. - Roślina stwarza dosyć duże zagrożenie dla ludzi spacerujących z dziećmi czy też ze swoimi czworonogami - pisał Jędrzej, nasz czytelnik.

Sprawę przekazaliśmy do Wydziału Ochrony Środowiska UM. Urzędnicy zapewnili, że sprawdzą sygnał, ale zaznaczali, że jest duże prawdopodobieństwo błędnego zidentyfikowania rośliny. - Do Barszczu Sosnowskiego podobnych jest wiele innych roślin, zupełnie neutralnych - mówił Piotr Szczepanowski z WOŚ Urzędu Miasta.

- We wtorek osobiście byłem we wskazanym przez mieszkańca miejscu -
tłumaczy Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM. - Towarzyszył mi biolog. Ze 100% pewnością stwierdzono, że rośliny, które widać przy Żurawińcu nie są Barszczem Sosnowskiego - dodaje. - Nie ma więc zagrożenia dla osób tu spacerujących.

Przypominamy, że Barszcz Sosnowskiego to roślina z rodziny selerowatych. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jest zielona u góry i pokryta fioletowymi plamkami na dole. Charakteryzuje się szerokimi liśćmi o zaostrzonych końcówkach oraz białymi kwiatami zebranymi w duże baldachy. Jeśli zobaczysz taką roślinę - nie dotykaj jej! Może się to skończyć poparzeniami II i III stopnia. W przypadku kontaktu rośliny ze skórą trzeba unikać przebywania na słońcu i jak najszybciej polewać dotknięte miejsce wodą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
26.81 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro