Reklama

Antylitewski transparent: dwóch uczestników zajścia zgłosiło się na policję

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

W piątek informowaliśmy o zatrzymaniu 11 osób w związku z antylitewskim transparentem, jaki pojawił się na trybunie kibiców Lecha Poznań podczas meczu z Żalgirisem Wilno. W poniedziałek ta liczba wzrosła do 13. Na policję same zgłosiły się dwie kolejne osoby uczestniczące w zajściu.

"Litewski chamie, klęknij przed polskim panem" - taki tekst pojawił się podczas meczu Lech Poznań - Żalgiris Wilno na transparencie rozpostartym na trybunie kibiców Lecha Poznań. Kilka dni po meczu prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie. Osobom, które umieściły transparent na stadionie grożą trzy lata więzienia za znieważenie "grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów naruszenie nietykalności cielesnej innej osoby".

W piątek pisaliśmy o zatrzymaniu 11 osób w związku z antylitewskim transparentem. Już wtedy policja podkreślała, że to dopiero pierwsza tura zatrzymań ponieważ zidentyfikowano więcej osób uczestniczących w zajściu. W poniedziałek w ręce policji trafiły dwie kolejne osoby. - W poniedziałek doprowadzamy do prokuratury kolejnych dwóch kibiców w związku z transparentem - mówi podinspektor Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. - Sami się do nas zgłosili - dodaje.

Osoby zatrzymane w piątek przez policjantów jeszcze tego samego dnia usłyszały zarzuty. Nikt nie przyznał się do winy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
64.65 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro