Reklama
Reklama

Stare ZOO: wykluł się żółwik. Jest większy od... monety

fot. Stare ZOO
fot. Stare ZOO

Niecodzienne "narodziny" w Starym ZOO. Dokładnie tydzień temu na świat przyszedł tu żółw Torniera. Samica jajo złożyła w połowie maja i natychmiast trafiło do inkubatora, by maluch miał jak najlepsze warunki do rozwoju. Mały żółwik jest niewiele większy od... monety jednozłotowej.

Żółw Torniera wykluł się po kilku miesiącach inkubacji w poniedziałkowe popołudnie. - Około trzycentymetrowe jajo samica złożyła w terrarium 11 maja - wyjaśniają pracownicy ZOO. - By mogło się dalej prawidłowo rozwijać, zostało troskliwie przeniesione do inkubatora. Tam, zagrzebane w piasku, w temperaturze 28 stopni Celsjusza, przebywało przez około trzy miesiące - dodają.

19 sierpnia skorupka pękła i na zewnątrz wydostał się młody żółwik. Obecnie można go podziwiać tylko na zdjęciach - znajduje się na zapleczu, gdzie rośnie w specjalnie dla niego przygotowanych warunkach. W swoim terrarium ma m.in. domek z kokosa i zielonego mchu.

- Żółwie Torniera pochodzą z Afryki. Ze względu na płaski pancerz nazywane są też żółwiami naleśnikowymi. Dodatkowo pancerz ten nie jest tak twardy, jak u innych żółwi - naciskany lekko się ugina. Dzięki temu gdy żółw poczuje się zagrożony z łatwością wciska się w szczeliny skalne i nadyma, co uniemożliwia wyciągnięcie go z kryjówki - zdradzają pracownicy ogrodu zoologicznego.

Choć malucha nie można obecnie zobaczyć w pawilonie gadów, wszyscy mogą tu oglądać jego rodziców.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro