Reklama
Reklama

Poznań: zatrzymano 11 osób w związku z transparentem

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

W piątek rano zatrzymano 10 "kiboli" Lecha Poznań w związku z antylitewskim transparentem, który pojawił się na trybunie INEA Stadionu podczas meczu z Żaligirsem Wilno. W późniejszych godzinach policjanci zatrzymali kolejną osobę.

"Litewski chamie, klęknij przed polskim panem" - taki tekst pojawił się podczas meczu Lech Poznań - Żalgiris Wilno na transparencie rozpostartym na trybunie kibiców Lecha Poznań. Zachowanie kibiców wzbudziło kontrowersje nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Kilka dni po meczu prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie. Osobom, które umieściły transparent na stadionie grożą trzy lata więzienia za znieważenie "grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów naruszenie nietykalności cielesnej innej osoby".

W piątek rano w Poznaniu zatrzymano 10 osób związanych ze sprawą. - Potwierdzamy, że zatrzymano 10 osób w związku z wywieszeniem transparentu - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. - Jeszcze w piątek te osoby zostaną doprowadzone do prokuratury - dodaje. Policja przyznaje, że materiał dowodowy jest kompletny i prokuratura na jego podstawie będzie mogła postawić zatrzymanym zarzuty.

- To pierwsza tura zatrzymań - podkreśla Borowiak. Zidentyfikowano bowiem więcej osób w związku z antylitewskim transparentem.

AKTUALIZACJA

Zatrzymanych w godzinach porannych doprowadzono do prokuratury. Było to już 11 osób, ponieważ policjanci zatrzymali kolejnego "kibola" związanego ze sprawą. Wśród nich jest jedna kobieta. Wszyscy usłyszeli już zarzuty. Nikt nie przyznaje się do winy.

Jak powinni zostać ukarani zatrzymani kibole?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
6℃
Poziom opadów:
4.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro