Reklama
Reklama

"Tadełusz" na Pomniku Harcerzy nad Maltą: "to nie błąd"

fot. Joanna

Na wyremontowanym Pomniku Harcerzy na polanie nad Maltą można zobaczyć listę osób, którym monument jest poświęcony. Jedno z imion przykuwa uwagę przechodniów - "Tadełusz". Urzędnicy zapewniają, że to nie błąd.

Pomnik Harcerzy na polanie nad Maltą powstał w 1937 roku. Zniszczono go w czasie II wojny światowej. Obiekt, który można zobaczyć obecnie postawiono w 1992 roku. Przez lata był dewastowany. Dopiero w tym roku doczekał się remontu. Pomnik obłożono nowymi płytami. Można na nich zobaczyć listę osób, którym jest poświęcony.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


To właśnie jedno z imion wzbudza spore zainteresowanie przechodniów. Uważnym spacerowiczom nie umknie nietypowa pisownia imienia Tadeusz przez "ł" - "Tadełusz". - Jeśli jest to błąd, to można to nazwać wandalizmem językowym - mówi Marek Sternalski, radny PO z komisji kultury. - Przykro, że taka sytuacja ma miejsce. Płytę trzeba będzie wymienić - dodaje.

Wymiany jednak nie będzie, bo urzędnicy zapewniają, że "Tadełusz" błędem nie jest. - Pisownia tego imienia była sprawdzana kilka razy. Wykonawca remontu miał wątpliwości czy umieścić płytę z takim imieniem na pomniku, bo sam ma na imię Tadeusz. Dokładnie sprawdziliśmy dokumentację, konsultowaliśmy się z Klemensem Mikułą, który projektował monument, a także Jarosławem Rurą z ZHP - tłumaczy Mikołaj Szumski z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Potwierdza to Rura. - W przypadku tego imienia nie mieliśmy wątpliwości. Z dokumentacji wynikało jasno, że imię pisano "Tadełusz", dlatego taka wersja znalazła się na pomniku - tłumaczy Jarosław Rura. - Wątpliwości pojawiły się natomiast przy jednym z nazwisk. Część z nich odtwarzaliśmy z bardzo starego zdjęcia i stąd wątpliwość co do jednej litery - dodaje.

Sam pomnik zyskał nowy wygląd, ale odnowiony ma zostać także podest, na którym się znajduje. - Jeszcze w tym miesiącu włączone zostanie podświetlenie monumentu i zaczną działać lampy przy alejce prowadzącej do pomnika. Mamy też nadzieję, że uda się uzyskać pieniądze na wykończenie podestu - kończy Szumski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
3.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro