Reklama

ZOO zbiera orzechy. Dla niedźwiedzi

fot. Vowie Studio
fot. Vowie Studio

Jesienią do budowanej obecnie niedźwiedziarni w Nowym ZOO trafią trzy niedźwiedzie brunatne. Oglądać je będzie można dopiero wiosną przyszłego roku, ale już od jesieni zwierzęta trzeba będzie karmić. Możesz w tym pomóc!

W listopadzie 2012 podpisano umowę z fundacją Vier Pfoten, na mocy której w Nowym ZOO powstaje niedźwiedziarnia. Prace ruszyły w lutym i obecnie są już na ukończeniu. - W tej chwili wszystkie prace ziemne i związane z osiągnięciem stanu surowego obiektu są zakończone - mówił nam na początku sierpnia Lech Banach, dyrektor Ogrodu Zoologicznego. - W dużej mierze ukończone są także prace związane z opłotowaniem. W tej chwili trwają prace wykończeniowe - elektryczne, techniczne - dodał.

We wrześniu pierwszy etap prac się zakończy. Będą tu mogły przyjechać trzy niedźwiedzie po przejściach. Ponieważ muszą się zaaklimatyzować w nowym środowisku, zwiedzający będą mogli je zobaczyć dopiero wiosną przyszłego roku. Zwierzęta, co oczywiste, trzeba będzie karmić już od początku pobytu w Poznaniu. Mogą w tym pomóc sami mieszkańcy!

- Niedźwiedzie "menu" jest bardzo bogate. Zawiera pokarm pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego - wyjaśniają pracownicy ZOO. - Pomaga w tym szczególne uzębienie przystosowane do diety wszystkożercy: zarówno mocne kły oraz potężne, trące trzonowce. Wystarczy wymienić, że w naturalnych warunkach niedźwiedź nie pogardzi owocami leśnymi, bulwami, roślinami trawiastymi, ziarnami, owadami, rybami, żabami, ptakami, jajami, mięsem ssaków (od drobnych gryzoni po jelenie i nawet bydło), oczywiście nie zapominając o miodzie - wielkim przysmaku niedźwiedzi - dodają.

Niedźwiedzie chętnie jedzą też orzechy i to właśnie z prośbą o orzechy (włoskie lub laskowe) zwracają się do poznaniaków pracownicy ZOO. - Jeśli więc macie w swoim gospodarstwie nadmiar orzechów i chcielibyście się podzielić z naszymi niedźwiedziami zapraszamy serdecznie do przyniesienia tych nadwyżek do Nowego ZOO. Dziękujemy - piszą.

W sprawie zbiórki orzechów można się kontaktować z Martą Grześkowiak pod numerem telefonu (61) 8720 773 w godzinach 11.00 - 14.00.

Zobacz jak postępują prace na budowie niedźwiedziarni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
48.21 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro