Reklama

Pierwsze Dni Twierdzy Poznań jeszcze w sierpniu

fot. Tomasz Szwajkowski - archiwum
fot. Tomasz Szwajkowski - archiwum

Za nieco ponad tydzień odbędą się pierwsze w historii Dni Twierdzy Poznań. To prawdziwa gratka dla miłośników fortów, schronów, bunkrów i muzeów z nimi związanych. Impreza potrwa dwa dni i jeśli się spodoba, będzie się odbywać co roku.

O tym, że w Poznaniu mamy forty, które mogłyby przyciągnąć do miasta turystów z całego świata mówi się od lat. Od lat też niewiele się zmienia w kwestii zagospodarowania pozostałości po Twierdzy Poznań. Podczas tegorocznej edycji akcji "Poznań za pół ceny" zainteresowani mogli zwiedzać cztery forty. - Twierdza Poznań to jedna z najlepiej zachowanych twierdz fortowych w Europie. Mamy wreszcie ofertę zwiedzania wielu obiektów, teraz chcemy ją wypromować. W tym pomoże nam coroczna akcja Dni Twierdzy Poznań, swoiste okno wystawowe dostępnych atrakcji fortecznych w naszym mieście - wyjaśnia Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Pierwsze edycja wydarzenia odbędzie się w weekend 24-25 sierpnia. W dwa dni będzie można zwiedzić cztery forty - III, IVa, Va i VII, a także muzea na Cytadeli, Śluzę Katedralną i schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej w Parku Wilsona. Jeśli impreza przyciągnie zwiedzających, kolejne Dni Twierdzy Poznań odbędą się w lipcu 2014 roku w 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej.

W każdym z miejsc, które będzie można odwiedzić 24 i 25 sierpnia, przygotowywane są atrakcje dla turystów. Jakie?

Pierwszy raz będzie można zobaczyć z bliska w dużej części wyremontowany zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej. W środku zaprezentowana zostanie wystawa uniformów potencjalnych użytkowników obiektu z XIX i XX wieku. Na Ostrowie Tumskim będzie można spotkać przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych w mundurach sprzed 1918 roku. W Palmiarni Poznańskiej czekać na zwiedzających będą osoby oprowadzające po schronie znajdującym się w Parku Wilsona.

A to wciąż nie koniec. W akcję włączyły się muzea - Uzbrojenia i Martyrologii Wielkopolan. Będzie je można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie. Kolejne atrakcje czekają w fortach. W forcie III na terenie Nowego ZOO odbywać się będą plenerowe rekonstrukcje historyczne i warsztaty fortyfikacyjne. W forcie IVa organizowane będą wycieczki po obiekcie, a także prezentacje średniowiecznego rzemiosła wojennego. Dodatkowo w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się tutaj "Noc Fotografów na Forcie 4a - Foto Najt". Zwiedzanie będzie możliwe także w forcie Va. To tylko część wydarzeń zaplanowanych w obiektach.

Miłośnicy fortyfikacji będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty na przejazdy komunikacją miejską. Jednodniowy bilet na MPK będzie kosztować 10 złotych, a dwudniowy 15 złotych. Będzie umożliwiał poruszanie się autobusami MPK i uprawniał do wsiadania oraz wysiadania na dowolnych przystankach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
16.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro