Reklama
Reklama

Długi sierpniowy weekend w mieście: jak go spędzić?

fot. Arkadiusz Michalak
fot. Arkadiusz Michalak

Środa to dla niektórych ostatni dzień pracy w tym tygodniu. Biorąc urlop w piątek zyskujemy cztery dni laby. Jak spędzić ten czas w Poznaniu? W czwartek nie zrobimy zakupów, a w piątek pojedziemy tramwajem według sobotniego rozkładu jazdy. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Zakupy

W czwartek, 15 sierpnia, obchodzimy podwójne święto - Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień wolny od pracy, a co za tym idzie w tym dniu nie zrobimy dużych zakupów. Otwarte będą mogły być wyłącznie niewielkie sklepy, w których za kasą stanie ich właściciel. W podstawowe produkty zaopatrzymy się także na stacjach benzynowych. W pozostałe dni długiego weekendu centra handlowe będą otwarte normalnie.

Komunikacja miejska

W święto pojazdy komunikacji miejskiej będą kursować według świątecznego (niedzielnego) rozkładu jazdy. Pojawią się jednak pewne ograniczenia. Zawieszone zostanie kursowanie autobusów linii nr 50, kursy linii nr 80 będą się kończyć na pętli Rudnicze, autobusy linii nr 84 nie będą wjeżdżać pod CH M1, linii 611 nie wjadą pod CH Auchan, a linii nr 98 pod kampus UAM na Morasku.

W piątek, 16 sierpnia, autobusy i tramwaje będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy oprócz autobusów linii nr 76 i podmiejskich: 527, 602, 603, 610, 611, 614, 651, 691, 701, 702, 718, 719, 901, 902, 904, 905 i 907 (będą kursować jak w dzień roboczy).

W sobotę i niedzielę obowiązywać będą odpowiednio sobotni i świąteczny rozkład jazdy.

Atrakcje

15 sierpnia to święto Wojska Polskiego. Większość obchodów w Poznaniu odbyła się już we wtorek, ale specjalne atrakcje zaplanowało stowarzyszenie Kernwerk. Wszyscy chętni będą mogli w czwartek wybrać się do fortu Va na Piątkowie. Fort będzie można zwiedzić, a dodatkowo np. każdy może sprawdzić się w strzelaniu do tarczy (więcej TUTAJ).

Również w czwartek w Poznaniu rozpoczyna się Festiwal Dobrego Smaku. Podobnie jak w latach ubiegłych będzie to prawdziwe święto smakoszy. Na Starym Rynku pojawi się 120 wystawców z różnych stron Polski i świata. Nie zabraknie poznańskich szarych kluch, wędzonych i smażonych ryb, serów zagrodowych, nalewek. Ci bardziej wymagający będą mogli spróbować bretońskich ostryg, węgierskich wędlin czy belgijskiego piwa. Pierwszego dnia na scenie zaprezentują się m.in. blogerzy kulinarni. Będzie też muzyka - w wykonaniu Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele. W kinie Muza zaplanowano pokazy w ramach kina kulinarnego - zobaczymy np. "Facetów w kuchni". Festiwal potrwa do niedzieli.

Długi weekend to dobra okazja, by odwiedzić poznańskie ZOO. W Starym ZOO czas spędzimy bezpłatnie (jest otwarte od 9.00 do 19.00). Kilka złotych zapłacimy jedynie za wstęp do pawilonu zwierząt zmiennocieplnych. Nowe ZOO jest otwarte w tych samych godzinach. Tutaj jednak trzeba kupić bilet wstępu. Ceny zaczynają się od 8 złotych (ulgowy).

W swoje progi zaprasza także Palmiarnia Poznańska. W czwartek i niedzielę roślinność będzie można podziwiać od 9.00 do 18.00, a w piątek i sobotę do 17.00. Bilety wstępu kosztują 5 i 7 złotych.

Termy Maltańskie w czwartek również będą czekać na gości. Choć wciąż zamknięte są baseny sportowe (przerwa techniczna do 25 sierpnia) w czwartek aquapark zostanie otwarty o 9.00, a świat saun o 13.00. Ceny takie jak w weekend. W piątek, sobotę i niedzielę w aquaparku wykąpiemy się od 9.00. Świat saun w piątek czynny będzie od 15.00, a w sobotę i niedzielę od 13.00.

W weekend wybrać się można również do kina. W czwartek otwarte będą kina studyjne, a także multipleksy Multikino oraz Cinema City. W weekend działają normalnie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Sytuacja pogodowa w regionie: dotąd 18 interwencji strażaków
18℃
13℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
35 km
Stan powietrza
PM2.5
3.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro