Reklama

Otworzą ZCK, zmienią się nazwy przystanków. Na jakie?

fot. Piotr Knach
fot. Piotr Knach

25 października otwarte zostanie Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, a w nim centrum handlowe i przeniesiony dworzec autobusowy PKS. Tym samym przystanek tramwajowy "Dworzec PKS" przy skrzyżowaniu Matyi i Wierzbięcic musi zmienić nazwę. Zmian będzie jednak więcej.

Zarząd Transportu Miejskiego wystąpił do trzech poznańskich rad osiedli (Wilda, Łazarz i Stare Miasto) z prośbą o wyrażenie opinii na temat proponowanych zmian nazw przystanków komunikacji miejskiej w okolicach powstającego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.

ZTM proponuje, by przystanki tramwajowe "Dworzec PKS" na ulicy Matyi przemianować na "Wierzbięcice". Nowe przystanki tramwajowe na Matyi w pobliżu ZCK oraz przystanek autobusowy linii autobusowej 71 miałyby nosić nazwę "Dworzec Główny ZCK". Na przedłużonej trasie PST powstanie przystanek "Dworzec Zachodni", dlatego modyfikacji musi ulec nazwa przystanku tramwajowego na Głogowskiej w pobliżu dworca. ZTM proponuje, by przystanki dla bimb na Głogowskiej nosiły nazwę "Dworzec Zachodni Głogowska". Do nazwy przystanku autobusowego "Dworzec Główny" na placu Dworcowym dopisano by natomiast "PKP".

- Naszym zdaniem propozycje ZTM są dobre - mówi Adam Babicz, przewodniczący RO Wilda. - Jeden z mieszkańców zaproponował, by zamiast przystanków "Dworzec PKS" przy skrzyżowaniu Matyi i Wierzbięcic nazwać je "Park Drwęskich". Może i dla poznaniaków nazwa ta byłaby logiczna, ale dla osób spoza Poznania już niekoniecznie. Uważamy, że opcja "Wierzbięcice" jest lepsza - dodaje.

RO Wilda proponuje jednak, by zmienić nazwę nowych przystanków tramwajowych na Matyi. - Propozycja ZTM to "Dworzec Główny ZCK". "Dworców" w nazwach będzie za dużo, dlatego proponujemy tylko "ZCK" jako nazwę tych przystanków. Mieszkańcy i tak się do niej przyzwyczają - zauważa.

Wojciech Wośkowiak z RO Św. Łazarz przyznaje, że propozycje ZTM są czytelne i logiczne dla mieszkańców. - Ale mimo to mamy trzy propozycje zmian. Chcielibyśmy, aby na ulicy Głogowskiej przystanek przy Dworcu Zachodnim wciąż nazywał się "Dworzec Zachodni". Proponujemy natomiast, by do przystanku na trasie PST "Dworzec Zachodni" dopisać tylko litery PST. Uważamy też, że dobrze byłoby zmienić nazwę przystanku "Most Dworcowy" na "Most Dworcowy Targi" - mówi Wośkowiak.

Paweł Sztando z Rady Osiedla Stare Miasto ma swoją propozycję nazwy dla nowych przystanków "Dworzec Główny ZCK". - Jeśli już to ten przystanek powinien się nazywać "Dworzec Główny Galeria", bo "ZCK" ludziom spoza miasta kompletnie nic nie mówi. Z doświadczenia wiem, że nazwy przystanków typu "Dworzec PKP", "Dworzec PKS" czy "Stadion" pomagają w orientacji - tłumaczy. Inny z osiedlowych radnych ze Starego Miasta proponuje natomiast, by ten sam przystanek nazwać po prostu "Matyi" od nazwy ulicy.

A Waszym zdanie propozycje ZTM są dobre? Czekamy na opinie w komentarzach!

Co sądzisz o proponowanej nazwie przystanku „Dworzec Główny ZCK”?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
7.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro