Reklama

Ostatni fragment ZOP ukończony w 20 procentach

W maju ruszyła budowa ostatniego odcinka Zachodniej Obwodnicy Poznania, dzięki któremu możliwe będzie ominięcie stolicy Wielkopolski po jej zachodniej stronie. 5-kilometrowy odcinek pomiędzy Rokietnicą i Swadzimiem ma być gotowy latem przyszłego roku.

Inwestycję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad realizuje firma SKANSKA, która wygrała przetarg oferując najniższe koszty budowy, a także krótki czas wykonania trasy. SKANSKA ma wybudować dwie jezdnie na odcinku pomiędzy węzłami Rokietnica i Tarnowo Podgórne, a także nowy węzeł Poznań Kiekrz na przecięciu z drogą wojewódzką nr 184 w Kobylnikach. Na trasie pojawią się również trzy obiekty inżynierskie. Dodatkowo powstaną drogi dojazdowe i poprzeczne, urządzenia odwadniające, oświetlenie drogowe czy ekrany akustyczne.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Na koniec lipca zaawansowanie prac oceniono na 21%. - W przyszłym miesiącu wykonawca planuje kontynuację robót ziemnych (wykop/nasyp) na ciągu głównym obwodnicy, łącznicach węzła i drogach dojazdowych - informuje GDDKiA w Poznaniu. - Odbywać się będą także profilowanie podłoża pod warstwy konstrukcyjne, wymiana gruntów, a także prace przy obiektach mostowych. Rozpocznie się układanie warstwy stabilizacji cementowej, kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie, podbudowy bitumicznej oraz warstwy wiążącej na określonych odcinkach - dodaje. Na budowie cały czas jest obecny nadzór archeologiczny.

Co udało się zrobić od maja na budowie brakującego odcinka trasy? W 80% zdjęto warstwę humusu z terenu, przez który ma przebiegać droga. W 50% ukończono wykonywanie wykopów, a w 40% nasypów. Usunięto dużą część kolizji elektrycznych (43%) i wykonano niezbędne prace na DK11. Na 5% oceniono zaawansowanie prac przy budowie obiektów mostowych.

Całość ma kosztować około 108 milionów złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nową drogą pojedziemy w wakacje 2014 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
22.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro