Transatlantyk i przygotowania do "Wielkopolska: Rewolucje"
Festiwal Transatlantyk i przygotowania do kolejnej edycji projektu "Wielkopolska: Rewolucje" to tematy najświeższego odcinka programu "Kultura: Sprawdzam!".
Rekordową publicznością cieszył się w tym roku Festiwal Transatlantyk. Ale to nie ilość (62 tys), a jakość widowni -świadczyła o potrzebie zaistnienia dużego, międzynarodowego wydarzenia na mapie kulturalnej Wielkopolski. W tym roku Festiwal wyszedł w miasto, codzienne projekcje kina plenerowego w różnych dzielnicach miasta, schody prowadzące do Arkadii, to widoki, których Poznań długo nie zapomni. Podobnie jak 150 filmów pokazywanych w repertuarze Festiwalu. Poznańska publiczność największym uczuciem obdarzyła film Paulette", Jérôme Enrico, który niebawem pojawi się na ekranach kin.
Festiwal silnie promuje też muzykę filmową. Tradycją stały się już konkursy dla młodych twórców. W tym roku, w konkursie TRANSATLANTYK Instant Composition Contest I nagrodę oraz tytuł TRANSATLANTYK Instant Composer 2013 zdobył Aleksander Dębicz (30 000 PLN). Laureatem II nagrody został Jan Miserre z Niemiec (15 000 PLN), natomiast III nagroda wręczona została Radosławowi Mateji. Jury pod przewodnictwem Leszka Możdżera w składzie: Marc Marder, Zachary Matz, Dave Porter i Peter Golub wyróżniło także Michała Wróblewskiego (Polska) i Pawła Tomaszewskiego (Polska).
Z kolei w konkursie TRANSATLANTYK Film Music Competition 2013 I nagrodę oraz tytuł TRANSATLANTYK Young Composer 2013 oraz 60 000 PLN otrzymał Xiaotian Shi (Chiny/Wielka Brytania), II nagrodę ZDOBYŁ Lennert Busch (30 PLN), natomiast III miejsce zajął Łukasz Pieprzyk (15 000 PLN), którego uhonorowano także nagrodą SONY ATV MUSIC PUBLISHING. Jury w składzie: Jan A.P. Kaczmarek (przewodniczący), Marco Beltrami, Petr Zelenka, Robert Townson i Anna Laskowska uhonorowało wyróżnieniami również Cristiana Mihaila Lepadatu (Rumunia), Jeffreya van Rossuma (Holandia) oraz Mikołaja Stroińskiego (Polska/USA). Twórcom gratulujemy i z chęcią obserwować będziemy rozwój ich kariery.
Równie chętnie przyglądamy się rozwojowi projektu "Wielkopolska : Rewolucje", którego kuratorką, już po raz drugi, jest Agata Siwiak. Na początku sierpnia złożyliśmy wizytę wsi Zakrzewo, w której trwają próby do spektaklu "Noce i Dnie". Projekt jest kolejną (po "Teraz jest czas") odsłoną współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Zakrzewa.
W tym roku Mikołajczyk wraz ze znakomitym zespołem realizatorów - dramaturżką Małgorzatą Dziewulską, scenografem i artystą video Mirkiem Kaczmarkiem i kompozytorem Zbigniewem Kozubem idą o krok dalej niż w przypadku spektaklu choreograficznego z poprzedniej edycji. Seniorzy z chóru "Wrzos" mierzą się w trakcie prób już nie tylko z własnym ciałem, ale także z materią literacką - wpisaną w historię Wielkopolski powieścią Marii Dąbrowskiej. Spektakl będzie interdyscyplinarnym widowiskiem, w którym przenikać się będą rozmaite praktyki performatywne: sztuka partycypacyjna (community arts), taniec nowoczesny i literacki eksperyment. W przedstawieniu weźmie udział 15 seniorów, wybitny polski aktor Adam Ferency (odtwórca roli Bogumiła), tancerka Iwona Pasińska (zagra / zatańczy rolę Barbary) oraz sam Mikołajczyk.
Premiera - 5.09, w Domu Polskim w Zakrzewie.