Reklama

Transatlantyk i przygotowania do "Wielkopolska: Rewolucje"

Festiwal Transatlantyk i przygotowania do kolejnej edycji projektu "Wielkopolska: Rewolucje" to tematy najświeższego odcinka programu "Kultura: Sprawdzam!".

Rekordową publicznością cieszył się w tym roku Festiwal Transatlantyk. Ale to nie ilość (62 tys), a jakość widowni -świadczyła o potrzebie zaistnienia dużego, międzynarodowego wydarzenia na mapie kulturalnej Wielkopolski. W tym roku Festiwal wyszedł w miasto, codzienne projekcje kina plenerowego w różnych dzielnicach miasta, schody prowadzące do Arkadii, to widoki, których Poznań długo nie zapomni. Podobnie jak 150 filmów pokazywanych w repertuarze Festiwalu. Poznańska publiczność największym uczuciem obdarzyła film Paulette", Jérôme Enrico, który niebawem pojawi się na ekranach kin.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


Festiwal silnie promuje też muzykę filmową. Tradycją stały się już konkursy dla młodych twórców. W tym roku, w konkursie TRANSATLANTYK Instant Composition Contest I nagrodę oraz tytuł TRANSATLANTYK Instant Composer 2013 zdobył Aleksander Dębicz (30 000 PLN). Laureatem II nagrody został Jan Miserre z Niemiec (15 000 PLN), natomiast III nagroda wręczona została Radosławowi Mateji. Jury pod przewodnictwem Leszka Możdżera w składzie: Marc Marder, Zachary Matz, Dave Porter i Peter Golub wyróżniło także Michała Wróblewskiego (Polska) i Pawła Tomaszewskiego (Polska).

Z kolei w konkursie TRANSATLANTYK Film Music Competition 2013 I nagrodę oraz tytuł TRANSATLANTYK Young Composer 2013 oraz 60 000 PLN otrzymał Xiaotian Shi (Chiny/Wielka Brytania), II nagrodę ZDOBYŁ Lennert Busch (30 PLN), natomiast III miejsce zajął Łukasz Pieprzyk (15 000 PLN), którego uhonorowano także nagrodą SONY ATV MUSIC PUBLISHING. Jury w składzie: Jan A.P. Kaczmarek (przewodniczący), Marco Beltrami, Petr Zelenka, Robert Townson i Anna Laskowska uhonorowało wyróżnieniami również Cristiana Mihaila Lepadatu (Rumunia), Jeffreya van Rossuma (Holandia) oraz Mikołaja Stroińskiego (Polska/USA). Twórcom gratulujemy i z chęcią obserwować będziemy rozwój ich kariery.

Równie chętnie przyglądamy się rozwojowi projektu "Wielkopolska : Rewolucje", którego kuratorką, już po raz drugi, jest Agata Siwiak. Na początku sierpnia złożyliśmy wizytę wsi Zakrzewo, w której trwają próby do spektaklu "Noce i Dnie". Projekt jest kolejną (po "Teraz jest czas") odsłoną współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Zakrzewa.

W tym roku Mikołajczyk wraz ze znakomitym zespołem realizatorów - dramaturżką Małgorzatą Dziewulską, scenografem i artystą video Mirkiem Kaczmarkiem i kompozytorem Zbigniewem Kozubem idą o krok dalej niż w przypadku spektaklu choreograficznego z poprzedniej edycji. Seniorzy z chóru "Wrzos" mierzą się w trakcie prób już nie tylko z własnym ciałem, ale także z materią literacką - wpisaną w historię Wielkopolski powieścią Marii Dąbrowskiej. Spektakl będzie interdyscyplinarnym widowiskiem, w którym przenikać się będą rozmaite praktyki performatywne: sztuka partycypacyjna (community arts), taniec nowoczesny i literacki eksperyment. W przedstawieniu weźmie udział 15 seniorów, wybitny polski aktor Adam Ferency (odtwórca roli Bogumiła), tancerka Iwona Pasińska (zagra / zatańczy rolę Barbary) oraz sam Mikołajczyk.

Premiera - 5.09, w Domu Polskim w Zakrzewie.

Z których atrakcji Festiwalu Transatlantyk korzystałeś najczęściej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro