Reklama
Reklama

Łukomska-Pyżalska delegatem UEFA

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

Prezes Warty Poznań Izabella Łukomska-Pyżalska, choć spodziewa się narodzin bliźniaków kończy właśnie kurs na delegata UEFA. Będzie pierwszą kobietą w Polsce na tym stanowisku i jedną z niewielu w Europie.

Przygoda Izabelli Łukomskiej-Pyżalskiej z piłką nożną rozpoczęła się pod koniec 2010 roku. Wtedy zaczęła spłacać długi SPN Warty Poznań, a na początku 2011 roku została prezesem klubu i zajmuje to stanowisko nadal. W tym czasie uratowała klub przed bankructwem, dokonała zmian w jego funkcjonowaniu i przygotowała przy Drodze Dębińskiej bazę do szkolenia młodzieży oraz kameralny obiekt do rozgrywania ligowych spotkań.

Jesienią 2012 roku była krok od wejścia do zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, a obecnie jest członkiem Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN. Zaliczana jest do grona aktywnych reformatorów.

Choć od kilku miesięcy spodziewa się narodzin bliźniaków kończy właśnie kurs na delegata UEFA. Przygotowania do objęcia ważnego stanowiska składają się z kilku etapów, a rozpoczęły się od szkolenia w szwajcarskim Nyonie. - Podczas szkolenia w Nyonie, poznałam wielu pasjonatów piłki. Byłam jednak jedyną kobietą z Polski. Zbieram nowe, piłkarskie doświadczenia i muszę przyznać, że praca delegata nie należy do łatwych - powiedziała portalowi epoznan.pl, Izabella Łukomska-Pyżalska.

Pierwsze poważne sprawdziany Łukomska-Pyżalska zaliczyła w Poznaniu podczas spotkań Lecha Poznań z FC Honka Espoo i Żalgirisem Wilno w kwalifikacjach Ligi Europejskiej. - Faktycznie oglądałam mecze z Honką i Żalgirisem razem z delegatami UEFA, gdyż to jeden z etapów szkolenia, po którym sama mogę zostać uprawniona do pełnienia jego obowiązków - dodaje prezes Warty.

Szczególnie trudny był rozegrany w minionym tygodniu mecz Lecha Poznań z Żalgirisem Wilno 2:1. - Rolą delegata UEFA jest m.in. obserwowanie całej organizacji meczu i sprawdzenie czy jest zgodna ze standardami UEFA. Delegat udziela pomocy, porad dla obydwóch klubów i sędziów oraz podejmuje ewentualną decyzję o przerwaniu meczu - tłumaczy cześć obowiązków delegata Łukomska-Pyżalska. Podczas tego meczu kibice wywiesili skandaliczny transparent "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem", a Łukomska-Pyżalska tłumaczyła delegatowi wydźwięk napisu i uczestniczyła w przygotowaniu protokołu dla UEFA z opisem. Dodatkowo zawarto w nim kilka innych incydentów.

Przypomnijmy, że Izabella Łukomska-Pyżalska ma 36 lata, jest wiceprezesem spółki dewelopersko-budowlanej Family House, właścicielką agencji modelek "Perfect Model" i szczęśliwą mamą trójki dzieci. W 2012 roku otrzymała nagrodę "Kobieta Przedsiębiorcza Roku". Ponadto była tzw. Playmate Roku 2001 w polskiej edycji Playboya i znana jest z sesji w czasopismach dla mężczyzn i roli w serialu "Czego się boją faceci".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
11.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro