Reklama

Teren zabytkowego browaru Mycielskich zamienia się w osiedle

Tak ma wyglądać odrestaurowany browar Mycielskich | fot. Inwestor - Nickel Development
Tak ma wyglądać odrestaurowany browar Mycielskich | fot. Inwestor - Nickel Development

Od 2012 roku na terenie zabytkowego browaru Mycielskich w pobliżu Stawu Browarnego przy skrzyżowaniu ulic Browarnej i Majakowskiego powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. Poza obiektami mieszkalnymi inwestor odnawia także sam browar.

W 2014 roku ma się zakończyć pierwszy etap budowy osiedla Warzelnia na terenie zabytkowego browaru Mycielskich. Docelowo znajdować się tutaj będzie sto apartamentów, których elewacje i bryły nawiązują do wyglądu starego browaru górującego nad okolicą.

Część powstających tu budynków już została obudowana ozdobną czerwoną cegłą. - Wreszcie można podziwiać wzory uwypukleń, wykonanych poprzez wysunięcie niektórych cegieł. Będą one podświetlone, dając niesamowity efekt - wyjaśnia inwestor, Nickel Development. - Obecnie są też montowane ogromne okna. W Willi Południowej, czy w Willi na Skarpie można już podziwiać prawdziwe szklane ściany. Prowadzone są także mniej widowiskowe, ale ważne prace, związane z instalacjami - dodaje.

Najdroższe apartamenty w Warzelni - o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych, kosztują 1,2 miliona złotych. Decydując się na najtańsze, o powierzchni ponad 50 metrów kwadratowych, zapłacimy około 450 tysięcy złotych.

Ale Warzelnia to nie tylko osiedle, to także ambitne plany związane z odrestaurowaniem samego browaru Mycielskich. Obiekt ma być dostępny dla wszystkich, nie tylko dla mieszkańców osiedla. Wstępne plany mówią, że zostanie przekształcony w część hotelową, a także centrum SPA i wellness. Dodatkowo może się tutaj pojawić restauracja i miejsce na fitness. Wszystko zależy jednak od operatora, którego chce wybrać inwestor.

- Ze względu na walory konserwatorskie projekt zakłada minimalną ingerencję w zastaną tkankę architektury zewnętrznej browaru. Planowane jest przeprowadzenie niezbędnych robót konserwatorskich oczyszczenia, konserwacji i uzupełnienia, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę połaci dachowej, konstrukcji dachu, detalu ceglanego, wymianę obróbek blacharskich - tłumaczyła nam w ubiegłym roku Marta Czubala, project manager inwestycji.

Ciekawostką są katakumby znajdujące się na terenie browaru, w których kiedyś działała lodownia. Za perełkę architektoniczną uznano też wnętrze hali zbiorników - trójnawowa sala ze sklepieniem żaglowym bardzo rzadko występującym w naszej części kraju. Podczas prac ziemnych w ramach inwestycji znaleziono tu także duże ilości oryginalnych butelek, do których kiedyś rozlewano piwo, a także torowisko będące dowodem na to, że istniała w pobliżu stacja Średzkiej Kolei Wąskotorowej.

Browar ma być odrestaurowany mniej więcej w rok od zakończenia pierwszego etapu budowy osiedla Warzelnia, a więc w 2015 roku.

Poznaj historię browaru w jednym z odcinków "Tajemnic Poznania":

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro