Reklama
Reklama

Zbliża się noc "spadających gwiazd"

fot. Stopklatka z Perseid Meteor Shower

W nocy z poniedziałku na wtorek m.in. nad Wielkopolską będzie można obserwować "spadające gwiazdy". W kulminacyjnym momencie, który przypada właśnie na 12 sierpnia, w ciągu godziny "spada" ich nawet 100. W niebo można się wpatrywać również w najbliższe noce. Zbliża się czas, w którym Perseidy będą najlepiej widoczne.

"Spadające gwiazdy" to Perseidy - jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Perseidy są najlepiej widoczne w naszym kraju w dniach 10-14 sierpnia. Można więc je obserwować już w nocy z soboty na niedzielę.

Nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu - te drobiny komet są jednymi z najłatwiejszych do obserwacji na niebie. Wystarczy... trochę cierpliwości i bezchmurne niebo.

W kulminacyjnym momencie, który przypada na noc z poniedziałku na wtorek, spada blisko 100 meteorytów na godzinę. Każdy z nich wytwarza "świetliste pasmo" na niebie tworząc efekt spadającej gwiazdy. Dzieje się tak ze względu na tarcie drobinek, które wpadają w ziemską atmosferę z prędkością większą niż 70 km/s.

Eksperci przyznają, że 12 sierpnia już w godzinach popołudniowych na niebie powinno się dziać coś ciekawego. Najwięcej "spadających gwiazd" ma się pojawić pomiędzy 20.15 i 22.45. Niestety nie jest to dobra wiadomość dla Polaków, bo wówczas jest u nas jeszcze stosunkowo jasno. Im ciemniej tym lepiej - dlatego warto patrzeć w niebo aż do 4.00 nad ranem we wtorek.

Zobacz niezwykłe nagranie deszczu meteorytów:

W ubiegłym roku jeden z naszych fotoreporterów uchwycił Perseidy na zdjęciach. - Zdjęcia robiłem w Puszczy Noteckiej by mieć jak najciemniejsze niebo - zdradził Karol Cichoński.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia. Mają być burze z gradem
28℃
18℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
11.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro