Reklama

Nowe ZOO: niedźwiedziarnię zwiedzimy w przyszłym roku

Tak obecnie wygląda niedźwiedziarnia | fot. Nowe ZOO
Tak obecnie wygląda niedźwiedziarnia | fot. Nowe ZOO

Do końca września ma potrwać budowa niedźwiedziarni w Nowym ZOO. Obecnie trwają prace wykończeniowe w budynku. Wybiegi zostały już w dużej części ogrodzone. Niedźwiedzie trafią do swojego azylu jesienią, ale zwiedzający zobaczą je dopiero wiosną 2014 roku.

W listopadzie ubiegłego roku podpisano umowę z fundacją Vier Pfoten (Cztery Łapy), na mocy której w Nowym ZOO powstaje prawdziwa niedźwiedziarnia. Przetarg na wykonanie prac w ramach I etapu budowy ogłoszono w styczniu. W lutym wybrano zwycięzcę i prace mogły ruszyć.

W marcu obiekt zyskał fundamenty, na początku kwietnia na ziemi można było zobaczyć zarys przyszłych pomieszczeń, a już dwa tygodnie później postawiono część ścian. W maju i czerwcu kontynuowano prace związane ze stawianiem konstrukcji budynku azylu dla niedźwiedzi.

- W tej chwili wszystkie prace ziemne i związane z osiągnięciem stanu surowego obiektu są zakończone - mówi Lech Banach, dyrektor Ogrodu Zoologicznego. - W dużej mierze ukończone są także prace związane z opłotowaniem. W tej chwili trwają prace wykończeniowe - elektryczne, techniczne - dodaje.

Obiekt ma być gotowy do końca września. W ramach pierwszego etapu prac na terenie przygotowanym pod obiekt powstaje budynek niedźwiedziarni z tarasem widokowym, dwa wybiegi dla niedźwiedzi z dwoma sztucznymi stawami i wodospadem oraz ogrodzeniem, a także ścieżki dla zwiedzających. Początkowo będą tu mogły zamieszkać trzy niedźwiedzie.

- Chcemy by niedźwiedzie trafiły do azylu na przełomie października i listopada - tłumaczy Banach. - Prace idą zgodnie z planem i do końca września powinny się zakończyć. Choć zwierzęta trafią tu już jesienią, będą musiały mieć czas na przystosowanie się do nowego otoczenia. Planujemy, że pierwsi zwiedzający zobaczą niedźwiedziarnię wiosną przyszłego roku. Oficjalne otwarcie chcemy powiązać z konferencją z okazji 140-lat Ogrodu Zoologicznego, która odbędzie się właśnie w 2014 roku.

Docelowo w poznańskim Nowym ZOO ma się znaleźć 7 niedźwiedzi. Aby było to możliwe konieczne będzie przeprowadzenie drugiego etapu inwestycji polegającego na rozbudowie wybiegów. - II etap będzie się odbywać na podobnej zasadzie jak pierwszy. Pieniądze na jego realizację przeznaczy fundacja Vier Pfoten. Liczymy, że nastąpi to w ciągu roku lub dwóch lat - kończy Banach.

Pieniądze na inwestycję wykłada fundacja, ale inne koszty ponosi ZOO. Chodzi o zapewnienie zwierzętom m.in. opieki weterynaryjnej, a także wyżywienia.

Do poznańskiego ZOO trafią trzy misie po traumatycznych przejściach - Misza, Wania oraz Borys. Wszystkie są wykastrowane i nie będą ze sobą walczyć. Do dyspozycji będą mieć dwa wybiegi o wielkości ponad 7000 i blisko 4000 metrów kwadratowych, to więcej niż mają "poznańskie" słonie. Poza wybiegiem dla zwierząt oraz tarasem, z którego zwiedzający będą mogli je podziwiać, w ZOO powstanie centrum edukacyjne. Poznaniacy mają w nim zdobywać wiedzę na temat niedźwiedzi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
64.65 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro