Reklama

ZDM chce rozszerzać strefę Tempo 30

Radni ze Starego Miasta namawiają do projektowania szerszej strefy Tempo 30. Koncepcja zmian ma być gotowa za trzy miesiące, a pomysły może zgłaszać każdy.

Miasto chce rozszerzyć strefę Tempo 30 o kolejne ulice. Poszerzona strefa ma objąć obszar ograniczony ulicami Garbary, Królowej Jadwigi, Ratajczaka, alejami Marcinkowskiego, Solną i Małe Garbary. Strefa ma być nowym spojrzeniem na miasto - Sama strefa to jest troszeczkę mało bo można ustawić znaki i tyle, a chodzi nam o różne rozwiązania z dwukierunkowym ruchem rowerowym, stawianiem ogródków i tym podobne - mówi Andrzej Billert z Zarządu Dróg Miejskich.

Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na stworzenie koncepcji projektu poszerzonej strefy. Mieszkańcy mogą wskazywać radzie osiedla i urzędnikom swoje pomysły na zmiany - Zwracamy się do mieszkańców Starego Miasta i Poznania, żeby wysłali do nas albo do ZDM-u swoje pomysły na uspokojenie ruchu - mówi Paweł Sztando, osiedlowy radny.

Koncepcję projektu strefy uspokojonego ruchu powinniśmy poznać za niecałe trzy miesiące. Zdaniem niektórych kierowców strefa Tempo 30 to jednak niewypał - Wydano kupę pieniędzy, a ja nie widzę efektu tego. Może wyjdzie ze statystyk, że bezpieczeństwo się poprawiło, ale ja nie widzę, żeby ludzie jeździli inaczej - mówi Pan Grzegorz. Główne zastrzeżenia dotyczą tego, że kierowcy nie patrzą na nowe oznakowanie - W ogóle kierowcy nie biorą tego pod uwagę. Przepisy swoje, a życie swoje - dodaje Pan Wiesław.

Koncepcja projektu poszerzenia strefy ma uwzględniać pomysły rady osiedla, a chodzi o to, żeby nie powtarzać błędów popełnionych przy projektowaniu pierwszego etapu strefy w centrum - Przede wszystkim strefa uspokojonego ruchu ma z założenia powodować, że kierowca nie będzie mógł jechać szybko. Nie chodzi tu o progi zwalniające, ale o zygzaki zwalniające ruch - mówi Sztando.

Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi poszerzanie strefy. Obecną strefę Tempo 30 wprowadzano dwa lata, kosztowała około czterech milionów złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed gołoledzią!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
30.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro