Reklama
Reklama

Pomnik Przemysła II: historycy sztuki żądają konsultacji

O pomyśle budowy pomnika Przemysła II pisaliśmy w czerwcu. Pomysłodawcy projektu zapowiadali, że pomnik mógłby stanąć na Wzgórzu Przemysła jesienią. W poniedziałek głos w sprawie pomnika zabrali poznańscy historycy sztuki, którzy uważają, że potrzebna jest dyskusja na temat pomnika.

Przypominamy, że według pomysłodawców pomnik miałby mieć blisko siedem metrów wysokości, a stanąłby na Wzgórzu Przemysła nieopodal wybudowanego niedawno zamku. Autorem projektu pomnika jest Robert Sobociński, który zaprojektował m.in. pomnika Starego Marycha oraz Ofiar Katynia i Sybiru. Całkowity koszt budowy nowego pomnika ma pokryć anonimowy darczyńca.

Pomysł budowy wzbudził wiele kontrowersji, a w poniedziałek na jego temat wypowiedzieli się historycy sztuki zrzeszeni w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz Stowarzyszeniu Historyków Sztuki - Gotowość ufundowania pomnika to oczywiście gest zasługujący na szacunek, nie można jednak godzić się na decydowanie o tak ważnej sprawie bez społecznej dyskusji z udziałem instytucji i ekspertów posiadających stosowną wiedzę i doświadczenie - czytamy w liście skierowanym do prezydenta Poznania i przewodniczącego Rady Miasta. Jednocześnie autorzy listu wysuwają propozycję rozwiązania problemu - Dlatego za jedyną właściwą drogę uważamy konkurs, którego przedmiotem powinien być zarówno projekt pomnika, jak i propozycja jego usytuowania. W tej chwili nie wiadomo, jaka będzie odpowiedź włodarzy miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro