Aż 1500 "ludzi z żelaza" nad Maltą

Blisko 1500 sportowców wzięło udział w pierwszej edycji imprezy Lotto Poznań Triathlon 2013, która odbyła się w niedzielę nad Jeziorem Maltańskim. Na długim dystansie zwyciężył Tomasz Gągola, a na krótkim Sergii Kurockin.

Wystrzał z armaty zainaugurował pierwszą edycję imprezy Lotto Poznań Triathlon 2013. Najpierw wystartowali uczestnicy, którzy zmagali się z dystansem krótkim, a 30 minut później najlepsi ruszyli na trasę dystansu długiego (1900 m pływania, 90 km na rowerze, 21,1 km biegu). Na krótkim dystansie zwyciężył Sergii Kurockin (czas 02:00:46). Miejsca na podium zajęli też Jakub Kaczmarek oraz Łukasz Kalaszczyński. W tym wypadku najlepsza w rywalizacji kobiet okazała się Anna Heneczkowska (02:28:06).

- Spodziewałem się zupełnie innych warunków atmosferycznych, ale zamiast kurtyn wodnych na trasie biegu, z powodu deszczu, była jedna wielka kurtyna. Dzięki takim warunkom udało mi się uzyskać tak dobry czas. Faza biegu była dla mnie jednak najlepsza - przyznał Sergii Kurockin, który zapewnił też, że pojawi się na poznańskich zawodach w przyszłym roku.

Natomiast zwycięzcą na długim dystansie okazał się Tomasz Gągola z AZS AWF Poznań, który zameldował się na mecie z czasem 04:10:48. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Pawełczak, a trzecie Filip Przymusiński, który najszybciej z długodystansowców pokonał trasę pływacką. W rywalizacji na długim dystansie wysoką, bo piątą pozycję zajęła też olimpijka, Agnieszka Jerzyk (04:20:25). Zwyciężyła ona także w klasyfikacji kobiet na długim dystansie.

- Moim głównym celem było zakończenie zawodów w dobrym czasie. Miejsce było sprawą drugorzędną. Stoczyliśmy bardzo wyrównaną walkę z Bartłomiejem Pawełczakiem, który zajął drugie miejsce. Walczyłem do końca. Jestem bardzo zadowolony -
mówił tuż po przekroczeniu mety szczęśliwy Tomasz Gągola, który chwalił także organizację zawodów i wsparcie, jakie otrzymał od fanów. - Ja ich podziwiam, gdyż tak bym nie mogła. Chyba jestem zbyt leniwa - mówi Kasia, która dopingowała sportowców na trasie.

Wśród uczestników było wielu profesjonalnych sportowców, pasjonatów sportów, urzędników czy gwiazd. Pierwszy na mecie zameldował się aktor Piotr Adamczyk, który zajął 124. Miejsce na krótkim dystansie. Z kolei z długim dystansem zmierzyli się Jacek MEZO Mejer i prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.

- Cały zespół pracował ciężko. Zaliczyliśmy kilka nieprzespanych nocy. Udało się to spiąć i jesteśmy zadowoleni z imprezy -
mówi dyrektor imprezy, Wojciech Kruczyński. Wiadomo już, że impreza na stałe zagości w kalendarzu sportowym Poznania. - Organizator zaprosił przedstawicieli organizacji World Triathlon Corporations, która decyduje o tym, kto otrzyma licencję IRONMAN®. Wierze, że za kilka lat takie zawody odbędą się w Poznaniu - mówi dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania i przewodniczącą komitetu organizacyjnego, Ewa Bąk.

Zobacz zapis relacji minuta po minucie (wystarczy kliknąć).