Poznań: rusza festiwal Transatlantyk
W piątek w Poznaniu rozpoczyna się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Najciekawsze punkty programu? Cieszące się ogromną popularnością Kino Łóżkowe, zyskujące coraz więcej sympatyków Kino Kulinarne, a także wykłady plenerowe.
Od 2 do 9 sierpnia w Poznaniu odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk, którego twórcą i dyrektorem jest Jan A.P. Kaczmarek. Przez tydzień w Poznaniu odbywać się będzie szereg wydarzeń festiwalowych.
Punkty obowiązkowe? Kino Łóżkowe, które w tym roku stanęło na Placu Wolności. Od 3 do 7 sierpnia będzie tu można oglądać wybrane filmy leżąc w specjalnie przygotowanych łóżkach. Pokazy są bezpłatne, ale konieczna była rezerwacja miejsc (o czym pisaliśmy na portalu). Co ciekawe, w dniu otwarcia zapisów w pół godziny na seanse zapisało się 7500 osób.
To nie koniec atrakcji. Filmy prezentowane w Kinie Łóżkowym będą poprzedzone wykładami specjalistów ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Dowiemy się m.in. o zdobywaniu szczytów dosłownie i w przenośni, a także o uprzedzeniach związanych z seksem. Zapisywać się na wykłady można na stronie festiwalu TUTAJ.
Niesłabnącą popularnością cieszy się także Kino Kulinarne - po filmie widzowie zapraszani są na kolację, na której podawane są dania inspirowane oglądanym wcześniej filmem. Pokazy odbywają się w Multikinie 51. Bilety kosztują 150 złotych i zapewniają wstęp na film oraz udział w 4-daniowej kolacji. Można je kupić w kasach Multikina 51.
Gwiazdą festiwalu będzie Yoko Ono, która wystąpi 7 sierpnia w auli UAM wraz z Thurstonem Moore. To właśnie Yoko Ono dostanie najważniejszą nagrodę Festiwalu - Transatlantyk Glocal Hero Award. - To bardzo ważna nagroda, bo w pewnym sensie wyraża istotę festiwalu - mówił w lipcu Jan A.P. Kaczmarek. - Glokalny to nowe słowo w polskim języku. Oznacza coś globalnego i lokalnego jednocześnie. Festiwal jest lokalny, bo służy temu miastu, ale też jest globalny, bo jesteśmy połączeni ze światem - dodał.
- Transatlantyk jest festiwalem filmu i muzyki, ale ponad wszystko jest festiwalem idei społecznych, kulturowych, politycznych. Po pierwsze chcemy zrozumieć świat, jego mechanikę i napięcia, jakie w nim panują. A dzieje się wiele, choćby na Bliskim Wschodzie. Będziemy pokazywać filmy na ten temat i będziemy o tym rozmawiać. Za pomocą filmów i dyskusji będziemy też chcieli wytłumaczyć widzom na czym polega świat wielkich finansów, a także Wall Street.
Wiele będzie się działo na placu Wolności. - Plac został ożywiony podczas Festiwalu Malta, a my chcemy to przedłużyć. Chcemy tu stworzyć krainę pięknej iluzji - mówi Kaczmarek. - Będzie tu Kino Łóżkowe z łóżkami, w pewnym sensie indywidualnymi małymi kinami - dodaje. Na placu Wolności pojawiły się również "schody do nieba".
Wielka gala otwarcia już w piątek w auli UAM. Program festiwalu TUTAJ.