Kompromitująca porażka Lecha w Wilnie

Lech Poznań niespodziewanie przegrał na wyjeździe z Żalgirisem Wilno 0:1 w pierwszym meczu III rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej. Spotkanie rewanżowe już 8 sierpnia na INEA Stadionie.

Podopieczni Mariusza Rumaka jechali do Wilna w roli faworyta, a bezbramkowy remis miał być najgorszym scenariuszem. Żalgiris w pierwszej połowie bronił się całym zespołem i nastawił się na grę z kontry. Niestety poznaniacy znów grali wolno i zbyt czytelnie, aby zagrozić bramce rywali. Efekt był taki, że z upływem czasu niespodziewanie inicjatywę zaczęli przejmować gospodarze.

W 35. minucie Rytis Leliuga zdobył bramkę dla Żalgirisu, ale sędzia wskazał pozycję spaloną. Był to pierwszy dzwonek ostrzegawczy dla Lecha, który nadal prezentował futbol na bardzo niskim poziomie. Niestety tuż przed przerwą Mantas Kuklys wykorzystał błąd w obronie Manuela Arboledy oraz Łukasza Trałki i pokonał Krzysztofa Kotorowskiego.

Po zmianie stron Żalgiris prezentował się jeszcze lepiej i starał się zdobyć kolejną bramkę. Lech chwilami bronił się nawet całym zespołem, a do głosu doszedł dopiero w końcówce. Wtedy osłabieni fizycznie gospodarze bronili już sensacyjnego wyniku i nastawili się na grę z kontry. W tym okresie poznaniacy mieli dwie idealne okazje na wyrównanie. Najpierw Armantas Vitkauskas obronił strzał Vojo Ubiparipa, a w 89. minucie Kasper Hamalainen idealnie podał do Bartosza Ślusarskiego, który uderzył zbyt słabo i Lech przegrał z Żalgirisem 0:1.

- Stworzyliśmy kilka sytuacji, ale ich nie wykorzystaliśmy. Na tym poziomie trzeba takie sytuacje wykorzystywać, a straciliśmy prawie kuriozalną bramkę - mówił po spotkaniu z Żalgirisem trener Lecha Poznań, Mariusz Rumak.

Spotkanie rewanżowe odbędzie się w czwartek, 8 sierpnia 2013 roku o godz. 19.00 na INEA Stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Najtańsze bilety kosztują od 17 zł (ulgowy senior/junior), a najdroższe 55 zł (normalny strefa A).

Żalgiris Wilno - Lech Poznań 1:0 (1:0)
Bramka: Mantas Kuklys (44. minuta)
Żółte kartki: Andro Svrljuga, Georgas Freidgeimas - Tomasz Kędziora, Kasper Hamalainen, Marcin Kamiński, Kebba Ceesay
Sędzia: Vlado Glodović (Serbia)
Widzów: ok. 5000 (w tym 550 kibiców Lecha)

Żalgiris: Armantas Vitkauskas - Andro Svrljuga (50. Paulius Janusauskas), Andrius Skerla, Luka Perić, Egidijus Vaitkunas - Mantas Kuklys, Arturas Żulpa, Paweł Komołow (76. Andrius Velicka) - Rytis Leliuga (46. Georgas Freidgeimas), Kamil Biliński, Vaidas Silenas

Lech: Krzysztof Kotorowski - Kebba Ceesay, Marcin Kamiński, Manuel Arboleda, Tomasz Kędziora - Łukasz Trałka, Szymon Drewniak - Szymon Pawłowski (61. Gergo Lovrencsics), Kasper Hamalainen, Vojo Ubiparip (87. Dariusz Formella) - Łukasz Teodorczyk (69. Bartosz Ślusarski)

====================================================================================

godz. 20.20 - Lech Poznań niespodziewanie przegrywa z Żalgirisem Wilno 0:1.

godz. 19.30 - Kibice Lecha Poznań na ulicach Wilna i stadionie często skandują "Polskie Wilno".

godz. 19.16 - Koniec pierwszej połowy spotkania III rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej, Żalgiris Wilno - Lech Poznań 1:0.

godz. 19.14 - Mantas Kuklys zdobywa bramkę dla Żalgirisu po błędzie Manuela Arboledy i Łukasza Trałki.

godz. 18.30 - początek spotkania, a zaczyna Lech Poznań.

godz. 18.05 - ponad 500 kibiców Lecha pojawiło się na LFF Stadionas

godz. 18.00 - Litewska policja szacuje, że na meczu będzie około 500 kibiców z Poznania.