Reklama
Reklama

Powstanie Warszawskie: obchody w Poznaniu

fot. Tadeusz Bukowski / Wikipedia
fot. Tadeusz Bukowski / Wikipedia

W tym roku przypada 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało ponad dwa miesiące. W trakcie walk życie straciły tysiące żołnierzy i cywilów. Rocznicowe obchody odbywają się również w Poznaniu.

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zostanie uczczona w naszym mieście nie tylko poprzez włączenie syren alarmowych o godzinie 17.00. Na godzinę 15.30 zaplanowano mszę świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry. Tuż przed rozpoczęciem mszy złożone zostaną kwiaty pod Tablicami Pamięci w krużgankach kościoła oo. Dominikanów.

Chwilę przed 17.00 uczestnicy obchodów pojawią się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Parku Wieniawskiego. O 17.00 zawyją syreny alarmowe, a także wstrzymany na jedną minutę zostanie ruch. Następnie odbędzie się Apel Poległych wraz ze złożeniem kwiatów.

- W czwartek, 1 sierpnia, mija 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to jedno z najbardziej przejmujących wydarzeń w historii Polski, w którym krwawą ofiarę złożyli również Wielkopolanie, walczyło ich ponad 800. Dla oddania hołdu powstańcom, zwracam się z apelem o wywieszenie flag narodowych i wzięcie czynnego udziału w uroczystych obchodach oraz o minutową przerwę w ruchu 1 sierpnia o godz. 17.00. Niech w rocznicę godziny "W" cała Polska na chwilę się zatrzyma - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
19.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro