Reklama
Reklama

Jak wygrać walkę z komarami?

fot. wiki
fot. wiki

Tegoroczne lato jest bardzo gorące i wilgotne, a to sprzyja komarom. Poznaniacy wykupują z aptek środki przeciwko ukąszeniom.

Według badań prowadzonych przez TNS OBOP komary są wskazywane jako jeden z najczęstszych powodów zepsutych wakacji. W tym roku komarów jest zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych - W tym roku dokuczają nam dlatego, że jest bardzo wilgotno i ciepło, a one do rozwoju potrzebują wody i wysokiej temperatury - wyjaśnia dr Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Niektórych komary atakują częściej, znaczenie mają temperatura ciała, hormony i zapach. Wabią je perfumy i kosmetyki o kwiatowych i owocowych zapachach - Szkodzi nam toksyna zawarta w jadzie. To są jady, które mają powodować obrzęk, zaczerwienienie, przekrwienie tej okolicy - mówi dr Ewa Springer, alergolog.

Życie uprzykrzają nam również meszki i zdaniem wielu są nawet gorsze niż komary - One mają aparat gryzący, a to znaczy, że naruszają naszą skórę i stąd bardzo często te pogryzienia są bardziej swędzące. Natomiast one są groźniejsze w czerwcu - opowiada Wierzbicka.

Na szczęście w naszym klimacie komary są uciążliwe, ale nie są żadnym zagrożeniem. By nasze wakacje nie zamieniły się w horror, musimy starać się zapobiegać ukąszeniom - Przede wszystkim są aerozole, którymi można się spryskać, są nasączone opaski - mówi Mirosława Domańska, farmaceutka. Są też naturalne sposoby radzenia sobie z komarami. Owady nie lubią zapachu olejków goździkowych i eukaliptusowych. Odstrasza je również aromat ziół takich jak bazylia, lawenda i mięta, a także czosnku.

W tym roku komary będą nam dokuczać jeszcze przez kilka tygodni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
32.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro