Reklama
Reklama

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje niebezpieczne szczepionki

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu dwie szczepionki - przeciw żółtaczce i tężcowi. Powód to zła konsystencja preparatów. Mogły one trafić do stu siedemdziesięciu jednostek medycznych powiatu poznańskiego.

Z drgawkami i podwyższoną temperaturą do stowarzyszenia Stop Nop zgłosiło się blisko siedemdziesiąt osób. Były one szczepione przeciwko żółtaczce lub przeciwko tężcowi. Szczepionki wycofał z obrotu Główny Inspektorat Farmaceutyczny - Były podawane dzieciom przynajmniej od listopada, grudnia ubiegłego roku, a więc przez ponad pół roku. W tym czasie nikt nie zrobił porządku z tymi szczepionkami, które jak się okazało, wcale nie są takie bezpieczne - mówi Przemysław Cuske, reprezentujący Stowarzyszenie Stop Nop.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał dwie szczepionki. Jedna przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a druga przeciw błonicy tężcowi i krztuścowi. W obu przypadkach Główny Inspektorat Farmaceutyczny jako powód podaje niehomogeniczność - Ta niehomogeniczność może być związana z zwiększonym zagęszczeniem preparatu - wyjaśnia Joanna Rucińska-Zandecka z Sanepidu.

Sanepid podobne przypadki odnotowuje kilka razy w ciągu roku i zaznacza, że nawet jeśli szczepionka zostanie wycofana z obrotu, nie oznacza to, że wszystkie zaszczepione osoby mogą odczuć efekty uboczne działania preparatu - Należy rodziców uspokoić, że jeśli nic się nie wydarzyło to po czasie nie powinno się już wydarzyć - dodaje Rucińska-Zandecka.

Szczepionki mogły trafić do stu siedemdziesięciu placówek w powiecie poznańskim. Osoby, które zauważyły po szczepieniu niepożądane efekty uboczne, proszone są o jak najszybszy kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
33.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro