Reklama

Sprawdzamy temperatury kultury

Prezentacje programu "Wielkopolska : Rewolucje" w ramach Generatora Malta i powieść "Czarnomorze. Wzdłuż Wybrzeża, w poprzek gór" są tematem najnowszego odcinka programu "Kultura: Sprawdzam".

Festiwal Malta powoli dobiega końca. Jego zupełnie nową część stanowi GeneratorMalta, który zmienił Plac Wolności w miejscie, gdzie WOLNO płynie czas i gdzie łatwiej się rozmawia. Wśród wydarzeń generatora znalazły się też te związane z pierwszą edycją programu "Wielkopolska: Rewolucje" organizowanego przez Urząd Marszałkowski. Program, którego kuratorką jest Agata Siwiak, realizowany był w drugiej połowie 2012 roku. Niektóre z projektów, wciąż się rozwijają - jak "Teraz jest czas" - spektakl Mikołaja Mikołajczyka, realizowany wraz z grupą wrzos z Zakrzewa. Inne, zostały zapamiętane przez artystów i mieszkańców. Większość z nich przedstawiana była w Poznaniu w grudniu, oraz teraz - w nowej, otwartej formule, na Placu WOLNOści.

Czy przedstawienie kameralnych projektów skierowanych na mieszkańców dzielnic objętych danymi działaniami było nowym otwarciem dla programu? Czy poznaniacy aktywnie włączali się w rozmowy i działania? Co dalej dzieje się z poszczególnymi projektami? O tym rozmawiamy w pierwszej części programu. Warto wspomnieć, że zaraz po zakończeniu Malty, rozpocznie się druga edycja tego
flagowego projektu Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Rewolucyjnych działań w tym roku podejmą się: reżyser teatralny Michał Borczuch, tancerz i choreograf Mikołaj Mikołajczyk, kompozytor, pianista Marcin Masecki, reportażysta Włodzimierz Nowak oraz projektant i kurator wystaw designu Paweł Grobelny. Pierwsze prezentacje odbędą się we Wrześniu - będziemy tam dla Was.

Drugą część programu "Kultura: Sprawdzam" poświęciliśmy dorocznej nagrodzie Bursztynowego Motyla, dedykowanej powieści podróżniczej. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Ryszard Kapuściński, Jacek Pałkiewicz, Marek Kamiński, Beata Pawlikowska, Olgierd Budrewicz i Elżbieta Dzikowska. W tym roku Bursztynowy Motyl trafił w ręce Michała Kruszony. Swoją doroczną nagrodę literacką Muzeum-Pracownia Arkadego Fiedlera w Puszczykowie przyznało za książkę "Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór". Jury uznało, że książka Kruszony to intrygująca wędrówka śladami pamięci i dynamiczne ukazanie wspólnej tożsamości mieszkańców rejonu Morza Czarnego, niezwykłości tej części świata, które potęgują tamtejsze duchy i tęsknota, także za tym, co zawędrowało tam z nieodległej kiedyś Polski. Michał Kruszona jest rodowitym poznaniakiem, choć od lat związany z Szamotułami. Jest tam dyrektorem Muzeum Zamek Górków. Odbył przeszło 30 podróży po Rumunii. Ślady jego podróży można odnaleźć w nagrodzonej książce, o której wyborze rozmawiamy w programie z jury.

Zapraszamy do oglądania!

Jaki masz kontakt z kulturą w wakacje?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
68.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro