Reklama
Reklama

Komunikacja miejska: będzie 12 nowych biletomatów

Prawdopodobnie jesienią w Poznaniu pojawi się 12 nowych biletomatów. Staną przy nowych trasach tramwajowych (na Franowo i przedłużenie PST) oraz przy ulicy Grunwaldzkiej. Będą dostosowane do systemu PEKA. Te, które już działają w mieście czeka natomiast dostosowanie do nowego systemu.

Obecnie w Poznaniu działa 50 biletomatów, w których można zakupić bilety na komunikację miejską. Kilka miesięcy temu dostawaliśmy mnóstwo sygnałów o kłopotach z zakupieniem biletów w maszynie - nie wydawała reszty, albo w ogóle nie chciała umożliwić transakcji przez brak konkretnych monet. Zdarzało się, że gdy już bilety wypadały z biletomatu np. nie były zadrukowane. - Obecnie takich sygnałów mamy mniej - mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Co zrobić jeśli coś takiego nam się przydarzy? Trzeba to zgłosić do Zarządu Transportu Miejskiego. Wszystkie zgłoszenia można składać mailowo: [email protected] lub pod numerem telefonu 61 834 61 26, a także osobiście w Biurze Obsługi Klienta przy ulicy Matejki 59 (poniedziałek i czwartek 9.00-17.00 oraz wtorek, środa, piątek 7.30-15.30).

Jeszcze w tym roku do 50 biletomatów ma dołączyć kolejnych 12. Pojawią się na trasie na Franowo, przedłużeniu PST do Dworca Zachodniego oraz przy ulicy Grunwaldzkiej. - Na trasie na Franowo będzie ich łącznie sześć - dwa staną na przystankach os. Lecha, jeden na Piaśnicka/Rynek (w kierunku centrum), jeden na Piaśnicka/Kurlandzka (kierunek centrum), następnie po jednym na przystanku Szwedzka oraz na pętli Franowo - wymienia Trzebiatowski.

Trzy biletomaty staną na przedłużonej trasie PST przy Dworcu Zachodnim. - Będą zlokalizowane na dwóch przystankach na peronach przy dworcu oraz w tunelu. Następne trzy biletomaty staną przy ulicy Grunwaldzkiej. Jeden na pętli na Junikowie, kolejny przy rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego i jeszcze jeden w pobliżu skrzyżowania z Matejki - dodaje.

Trzebiatowski przyznaje, że biletomaty mogą się pojawić w nowych lokalizacjach jesienią. - Odpowiada za to jednak Infrastruktura Euro Poznań 2012, która prowadzi inwestycje. My dopiero później przejmiemy maszyny - zaznacza.

Gerard Masłowski z IEP 2012 potwierdza, że postępowanie w sprawie zakupu biletomatów na trasę na Franowo i ulicę Grunwaldzką trwa. - Na trasie na Franowo rzeczywiście pojawi się sześć biletomatów. Dodatkowo zamontujemy tu 9 tablic informacyjnych zgodnych z systemem ITS. Najpierw wyświetlać będą informacje o rozkładowym czasie jazdy, a docelowo pokażą czas dynamiczny przyjazdy tramwajów - tłumaczy Masłowski. Podobne tablice pojawią się także przy Grunwaldzkiej i na przedłużonej trasie PST.

Nowe biletomaty będą dostosowane do systemu PEKA, który ma być wprowadzony w naszym mieście z początkiem przyszłego roku. To rewolucja w systemie sprzedaży biletów na komunikację miejską. - Wciąż zastanawiamy się nad tym jak dostosować biletomaty już działające na ulicach do systemu PEKA - mówi Bartosz Trzebiatowski. - Na pewno trzeba to będzie zrobić, ponieważ obecne maszyny nie pozwalają na przeprowadzanie transakcji z użyciem PEKA.

Tymczasem w czwartek ZTM poinformował, że zmieniono lokalizacje dwóch biletomatów. Jeden z nich to maszyna przy lotnisku Ławica. Od dłuższego czasu stała przy hali odlotów zamiast przy hali przylotów skąd pasażerowie udawali się autobusami do centrum miasta. Ostatecznie biletomat przestawiono. Dlaczego dopiero teraz? - Wcześniej nie istniał tam typowy przystanek autobusowy i dlatego nie mogliśmy przenieść biletomatu. Gdy przystanek wybudowano, można było to zrobić - kończy Trzebiatowski.

Czy jesteś zadowolony z funkcjonowania biletomatów?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro