Zobacz jak Lech wygrał z FC Honka 3:1

Lech Poznań wygrał na kameralnym ISS Stadion w Vantaa spotkanie II rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej z FC Honka Espoo 3:1. Bramki dla Lecha: Vojo Ubiparip, Łukasz Teodorczyk i Marcin Kamiński.

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego spotkania II rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej pomiędzy Lechem Poznań a FC Honka Espoo ponad 50 procent czytelników epoznan.pl obawiało się porażki. Obawy kibiców były zrozumiałe, gdyż jeszcze tydzień temu trudno było wytypować podstawową jedenastkę przez liczne kontuzje w kadrze.

Lechici rozpoczęli spotkanie z Finami znakomicie i już w 11. minucie wyszli na prowadzenie. Szymon Drewniak zagrał na lewą stronę do Łukasza Teodorczyka, który idealnie dośrodkował na głowę Vojo Ubiparipa, a ten z bliska pokonał Waltera Viitala. Radość w poznańskim zespole nie trwała zbyt długo, gdyż chwilę później Jussi Vasara wykorzystał błąd Manuela Arboledy i wyrównał. Od tego momentu inicjatywę zaczęli przejmować gospodarze, którzy chwilami nie pozwalali podopiecznym Mariusza Rumaka wyjść ze swojej połowy. Tuż przed przerwą bliski zdobycia gola był Teodorczyk, którego strzał z kozła przeleciał nad poprzeczką.

Chwilę po wznowieniu gry aktywny tego dnia Teodorczyk wykorzystał zamieszanie w polu karnym gospodarzy i wyprowadził Lecha na prowadzenie. Zdobyta bramka uskrzydliła poznaniaków, którzy stwarzali coraz większe zagrożenie pod bramką gospodarzy. Wynik spotkania ustalił w 71. minucie Marcin Kamiński, który precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego umieścił piłkę w bramce. Pod koniec meczu debiut w barwach Lecha Poznań w oficjalnym spotkaniu zaliczyli Szymon Pawłowski i Dariusz Formella.

- To był bardzo ciężki mecz. Honka pokazała, że jest dobrym zespołem, zagrała ofensywnie i mieliśmy z tym trochę problemów. Mieliśmy jednak w swojej drużynie indywidualności, byliśmy skuteczni i to przesądziło o naszym zwycięstwie. Trzy gole na wyjeździe i zwycięstwo cieszą, ale w rewanżu musimy być uważni - mówił po spotkaniu w Finlandii trener Lecha Poznań, Mariusz Rumak.

FC Honka Espoo - Lech Poznań 1:3 (1:1)
Jussi Vasara (17. minuta) - Vojo Ubiparip (11. minuta), Łukasz Teodorczyk (53. minuta), Marcin Kamiński (71. minuta)