Stare Koryto Warty: rewitalizację dofinansuje prywatny inwestor?
200 tysięcy złotych chce przeznaczyć na rewitalizację Starego Koryta Warty prywatny inwestor - spółka Inwestycje Wielkopolski, która stawia w pobliżu budynek mieszkalny Nowe Chwaliszewo. - Jeśli to się uda, będzie to rzecz nietypowa, bo prywatny inwestor przeznaczy tak dużą kwotę na publiczny teren - mówi Andrzej Rataj z Rady Osiedla Stare Miasto.
O rewitalizacji terenu Starego Koryta Warty piszemy od dawna. W kwietniu odbyły się warsztaty, na których architekci, urbaniści i mieszkańcy pracowali nad projektami mającymi ożywić tę okolicę. W przyszłym roku wiele może się tutaj dziać. Znalazł się prywatny inwestor, który chce wyłożyć sporą sumę na publiczny teren.
To spółka Inwestycje Wielkopolski, która buduje w pobliżu obiekt mieszkalny - Nowe Chwaliszewo. - Jak tylko usłyszeliśmy o inicjatywie utworzenia na terenie starego koryta Warty parku, uznaliśmy, że to świetny plan. Jeśli projekt się uda, Poznań będzie jednym z niewielu miast, które mogą się pochwalić tak dużym parkiem położonym w centrum miasta, powstałym za zdegradowanym od lat terenie - mówi Andrzej Marszałek, udziałowiec spółki Inwestycje Wielkopolski.
Spółka deklaruje, że przeznaczy na inwestycję 200 tysięcy złotych. Z jednej strony po stronie Inwestycji Wielkopolski leży przygotowanie projektu rewitalizacji, a z drugiej - dofinansowanie choćby małej architektury, która miałaby się tu pojawić. - Mogą się pojawić zarzuty, że oddajemy ten teren w ręce prywatnego inwestora, ale nie jest to prawda - mówi Jan Zujewicz, radny osiedlowy ze Starego Miasta. - Projekt jest przygotowywany w oparciu o warsztaty, które prowadzono w kwietniu i jest z nami konsultowany - dodaje.
Oficjalna prezentacja projektu odbędzie się w przyszłym tygodniu. - Cała koncepcja zakłada przeznaczenie terenu na cele kulturalno-rekreacyjne. Przeprojektowana zostanie zieleń, powstaną nowe ścieżki piesze i rowerowe. Przewidujemy budowę kreatywnego placu zabaw dla dzieci, miejsca do aktywnych form wypoczynku czy też wpasowanych w wał rzeczny siedzisk, które wraz ze sceną stworzą mini-amfiteatr. Ważnym elementem projektu jest oświetlenie, którego instalacja podniesie bezpieczeństwo przebywających tu osób - tłumaczy Mariusz Więcek z pracowni 1050, która opracowuje koncepcję.
Pieniądze na rewitalizację wyłoży też RO Stare Miasto. - Z naszego budżetu w przyszłym roku chcemy przeznaczyć na ten cel 150 tysięcy złotych - mówi Andrzej Rataj z RO Stare Miasto. - Dodatkowo będziemy się ubiegać o grant z miasta w wysokości 200 tysięcy złotych. Biorąc więc pod uwagę dofinansowanie od prywatnego inwestora mielibyśmy do wykorzystania 550 tysięcy złotych. To dużo - dodaje.
- Jeśli to się uda, będzie to rzecz nietypowa, bo prywatny inwestor przeznaczy tak dużą kwotę na publiczny teren - zaznacza. - Na tym terenie nareszcie zacznie się coś dziać, a to bardzo cieszy - kończy.