Reklama
Reklama

Łaskarza: pierwsze rodziny odebrały nowe mieszkania socjalne

We wtorek pierwsze rodziny odebrały klucze do nowych mieszkań socjalnych wybudowanych przez miasto przy ulicy Łaskarza na Komandorii. Tymczasem do końca lipca można się starać o miejskie mieszkania na Podolanach.

Kilkanaście lat oczekiwania i nareszcie jest. Państwo Zielińscy od kilkunastu lat czekali na swoje nowe mieszkanie. We wtorek pierwszy raz do niego weszli. Czteroosobowa rodzina zamieszka w 60-metrowym lokalu w nowym budynku socjalnym na Komandorii. - 26 lat mieszkało się w budynku, w którym kiedyś była wspólna ubikacja dla wszystkich z jednego piętra - mówi Tadeusz Zieliński, lokator nowego bloku. - Była wilgoć, a teraz nie ma porównania - dodaje.

Na osiedlu przy ulicy Łaskarza powstały trzy 3-piętrowe bloki komunalne. Bez piwnic i balkonów, ale z dużym placem zabaw i parkingiem. Łącznie będą tu mieszkać 93 rodziny. We wtorek pierwsze z nich odebrały klucze. Aby się tu wprowadzić trzeba było regularnie płacić czynsz i... mieszkać w lokalu komunalnym o niskim standardzie.

- Można tylko wnieść meble i mieszkać - mówi Jarosław Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. - W łazience są płytki z kabiną prysznicową, jest cała armatura. Nie jest to więc stan deweloperski, a do zamieszkania - dodaje.

Postawienie trzech bloków kosztowało około 10 milionów złotych. Mieszkania, z których wyprowadzą się lokatorzy (przeniosą się do nowych mieszkań na Łaskarza), zostaną przekazane osobom, które czekają na mieszkanie komunalne. W kolejce jest ich około tysiąca. - Po to budujemy nowe, by dotychczasowi lokatorzy rzetelnie płacący swoje czynsze mogli wprowadzić się tutaj i mieszkać w lepszych warunkach, a ich mieszkania możemy przeznaczyć na mieszkania socjalne - wyjaśnia Wojciech Grządzielewski, kierownik biura zamiany mieszkań ZKZL.

W ostatnich miesiącach miasto oddało do użytku kilkaset nowych mieszkań - na Głuszynie, a także przy ulicy Bolka. Jeszcze do końca tego miesiąca można się starać o lokal w blokach budowanych na Podolanach. Ich budowa zakończy się jesienią.

Ci, którzy wprowadzą się do nowych mieszkań, na pewno są obecnie bardzo zadowoleni. Ale zadowoleni mogą być także mieszkańcy wszystkich innych mieszkań komunalnych. Ma bowiem wzrosnąć wysokość zasiłku mieszkaniowego. Ma to zrekompensować wyższe opłaty za wywóz śmieci. Dodatek mieszkaniowy może się zwiększyć nawet o 80 złotych. Łącznie miasto przeznaczyło na ten cel milion złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
21.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro