Reklama

Dębiec: trwa modernizacja linii kolejowej, ruszy budowa tunelu

fot. Nishio Poznań
fot. Nishio Poznań

Jeszcze w tym roku ruszy budowa tunelu, dzięki któremu zniknie przejazd kolejowy na ulicy Czechosłowackiej na poznańskim Dębcu. Jak udało nam się dowiedzieć, jeszcze w tym miesiącu ZDM wystąpi o pozwolenie na budowę konstrukcji. Tymczasem już teraz prowadzone są tutaj intensywne prace kolejowe.

Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe na przełomie stycznia i lutego podpisało umowę na modernizację linii kolejowej łączącej Czempiń z Mosiną oraz Luboń z Poznaniem Główny (to fragmenty trasy Wrocław - Poznań). Inwestycję za blisko miliard złotych wykona konsorcjum firm FCC Construccion, AZVI i DECOMA.

Już w listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy, że prace związane z modernizacją mają ruszyć wiosną 2013 roku. I tak się stało. Inwestycja rozpoczęła się 14 kwietnia. Początkowo prace były wykonywane w okolicach Czempinia, ale teraz są również prowadzone w Poznaniu.

W okolicach przejazdu kolejowego przy ulicy Czechosłowackiej rozkopano część torowiska kolejowego. Z naszych informacji wynika, że w pobliżu zdemontowano już elementy sieci trakcyjnej, a także wymieniane są m.in. słupy trakcyjne. Prace równocześnie są prowadzone w różnych lokalizacjach na modernizowanym odcinku. - Na Dębcu rozebrano jeden z torów kolejowych. Na przejeździe obecnie z naszej strony nie ma żadnych utrudnień dla kierowców - mówi Zbigniew Wolny z Polskich Linii Kolejowych.

Dla mieszkańców Dębca kluczową częścią inwestycji jest budowa tunelu, dzięki któremu samochody będą mogły przejeżdżać ulicą Czechosłowacką pod torami kolejowymi. Budowa będzie realizowana wspólnie z miastem. - Projekt tunelu jest już gotowy - zapewnia Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich ds. inwestycji. - Posiadamy już decyzję środowiskową dla tej inwestycji, jeszcze w tym miesiącu wystąpimy o pozwolenie na budowę - dodaje. Wówczas prace miałyby się rozpocząć w czwartym kwartale 2013 roku. PKP przyznaje jednak, że bardziej realnym terminem jest początek przyszłego roku.

Dzięki inwestycji nowy wygląd zyska również przystanek Poznań Dębiec. Będą tam dwa nowe, wysokie perony (76 cm) skomunikowane z przejściami w ciągu ulicy Czechosłowackiej. Dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się przewidziano dźwigi osobowe z bezpośrednim dojściem do peronów 1 i 2.

W sumie na 32-kilometrowej trasie pomiędzy Poznaniem i Czempiniem wyremontowanych zostanie 17 przejazdów kolejowych, a 12 ulegnie likwidacji. Mosty i wiadukty czeka remont, pojawią się tutaj także nowe konstrukcje. Po zakończeniu wszystkich prac pokonanie trasy Poznań - Wrocław pociągiem będzie możliwe w 1 godzinę i 40 minut. Całość prac ma być zakończona w 2015 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro