Budżet obywatelski: "wystawić MPK na aukcji internetowej"
Podliczono wszystkie wnioski, które wpłynęły do miasta w ramach propozycji do zrealizowania z budżetu obywatelskiego. W sumie jest ich 217. To mniej niż przed rokiem. Urzędnicy wybiorą te, na które głosować będą poznaniacy. Które projekty są najciekawsze? Jeden z poznaniaków zaproponował... wystawienie MPK na aukcji internetowej.
Zakończyło się liczenie wniosków złożonych w ramach budżetu obywatelskiego. Poznaniacy mieli czas do 7 lipca, by zaproponować projekt, który mógłby być zrealizowany w mieście z puli 10 milionów złotych. Łącznie do urzędników wpłynęło 217 wniosków - to mniej niż przed rokiem (w 2012 roku było to około 300 wniosków).
Zdecydowana większość propozycji dotyczy transportu i komunikacji (prawie 28%). Drugie miejsce zajęły sport i rekreacja (16%), a trzecie planowanie przestrzenne i architektura (12%). Wiele osób zwróciło też uwagę na konieczność porządkowania Poznania (10%), a także rozwoju kulturalnego (8%).
Gdyby miasto chciało zrealizować wszystkie koncepcje zgłoszone przez mieszkańców, kosztowałoby to... 899 milionów złotych. Do dyspozycji jest jednak jedynie 10 milionów i dlatego teraz urzędnicy oraz eksperci wybiorą najlepsze ich zdaniem propozycje. Te zostaną następnie poddane pod głosowanie mieszkańców. Projekty z największą liczbą głosów zostaną zrealizowane.
Trudno zaprezentować wszystkie projekty zgłoszone przez mieszkańców dlatego zdecydowaliśmy się wybrać kilka ciekawych i nietypowych. Już wcześniej pisaliśmy o propozycji wyremontowania ścieżki rowerowej wzdłuż Trasy Kórnickiej, zorganizowaniu miejsca do aktywnego wypoczynku na Winogradach, sportowym Golaju, szlaku fortecznym z mariną czy mobilnym pomniku wielookolicznościowym.
Ale to nie koniec. Wśród kolejnych koncepcji są m.in. ustawienie 20 ławek na placu Wolności (14 tysięcy złotych), zakup maszyn do usuwania psich odchodów z ulic (113 tysięcy na sprzęt + opłacenie pracowników - projektów dotyczących sprzątania psich odchodów jest więcej), oczyszczenie Cybiny pomiędzy jeziorem w Swarzędzu i Maltą tak, by mogły się tu odbywać spływy kajakowe (130 tysięcy). Ponownie pojawił się pomysł budowy Centrum Sportów Wrotkarskich w Parku Tysiąclecia na poznańskiej Malcie (2,5 mln zł). Inna propozycja to przystosowanie starych budynków na terenie Starego ZOO, by mogły tam zamieszkać zwierzęta - np. ptaki (6 mln zł).
Kolejna koncepcja zakłada wyremontowanie za 1,3 mln złotych zabytkowego składu tramwajów KSW i S2D z lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Na os. Tysiąclecia za 15 tysięcy złotych mógłby powstać słup oświetleniowy, dzięki któremu w zimie dłużej można by zjeżdżać na sankach.
Są też nietypowe pomysły. Jeden z poznaniaków zaproponował wystawienie na aukcji internetowej... MPK. - Bez ceny minimalnej, bez ograniczeń co do kupujących - napisał. - Miasto dopłaca do MPK. Sytuację należy urynkowić - dodał. Inna poznanianka proponuje organizowanie w Poznaniu koncertów Perfekt i Kombii. - Skorzystałaby nie tylko młodzież, ale też starsze osoby 60+ - wyjaśnia. Kolejna koncepcja to poszerzenie mostu Dworcowego tak, by samochody mogły się zatrzymywać przy wejściu do nowego dworca PKP (wyliczenia zakładają koszty w wysokości 3 milionów złotych).
Wszystkie propozycje można znaleźć tutaj.
Najpopularniejsze komentarze