Reklama
Reklama

ZTM: biletomat w pojeździe nie działa? Kary nie dostaniesz

fot. Jakub Walczak
fot. Jakub Walczak

Zarząd Transportu Miejskiego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i wprowadza udogodnienie dla pasażerów komunikacji miejskiej. Jedziesz autobusem lub tramwajem, w którym nie działają biletomaty? Kary za jazdę bez biletu nie dostaniesz.

Z propozycją zniesienia kar za jazdę bez biletu w autobusie lub tramwaju, w którym nie działają biletomaty wyszedł kilka miesięcy temu Szymon Szynkowski vel Sęk, radny PiS. - W sytuacjach, w których pasażer ze względu na awarię nie może nabyć biletu, nie odpowiada za to, czyli nie ma obowiązku płacenia kary - mówił.

Teraz, jak informuje Gazeta Wyborcza, Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził taką zasadę w swoim wewnętrznym regulaminie. - Jadąc autobusem lub tramwajem, w którym biletomaty nie działają, nie musimy się obawiać, że przez jazdę bez biletu nałożona zostanie na nas kara finansowa w postaci opłaty dodatkowej - mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM. - Kontrolerzy zostali już o tym poinformowani i stosują się do tej zasady - dodaje. Inaczej jest w sytuacji, w której biletomaty w pojazdach są dwa, a tylko jeden z nich nie działa. - Wówczas musimy kupić bilet w działającej maszynie - zaznacza.

W pojazdach z nieczynnymi biletomatami wciąż będą się odbywać kontrole. - Wiele osób porusza się z sieciówkami, one będą normalnie sprawdzane. Może się także zdarzyć, że biletomat przestanie działać w pewnym momencie. Ta zmiana ma ułatwić życie pasażerom, którzy chcieli kupić bilet w maszynie umieszczonej w autobusie lub tramwaju, ale nie mieli takiej możliwości.

Nic się nie zmieniło w kwestii biletomatów stacjonarnych. - Oczywiście jeśli biletomat nie działał i nie mogliśmy w pobliżu kupić biletu, a mimo to zdecydowaliśmy się na podróż pojazdem komunikacji miejskiej bez niego, w przypadku kontroli nałożona zostanie na nas opłata dodatkowa. Możemy jednak złożyć reklamację. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie - zapewnia Trzebiatowski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
11.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro