Reklama
Reklama

Górna Wilda już z bimbami, ruszył remont na rondzie Starołęka

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Od rana tramwaje linii nr 2 i 9 poruszają się po ulicy Górna Wilda. Zakończył się remont torowiska tramwajowego w tym miejscu. Ale to nie koniec pracy dla MPK. Rano rozpoczął się remont torowiska na rondzie Starołęka. - Pasażerowie dzwonią i pytają o zmiany w kursowaniu pojazdów - mówi dyżurny Nadzoru Ruchu MPK.

Torowisko tramwajowe na Górnej Wildzie nie było remontowane od 24 lat. Nie dziwi więc fakt, że MPK musiało przedłużyć prace modernizacyjne o kilka dni m.in. ze względu na fatalny stan szyn. Remont ruszył 22 czerwca i zakończył się w poniedziałek w godzinach wieczornych.

- Na Górnej Wildzie pojawiły się już tramwaje linii nr 2 i 9 - mówi dyżurny Nadzoru Ruchu MPK. - Wróciły więc na swoje stałe trasy - dodaje.

Ale zakończenie prac na Górnej Wildzie nie oznacza końca robót dla pracowników MPK. Od rana we wtorek remontowane jest torowisko na rondzie Starołęka. - Wymieniać będziemy zwrotnice w obrębie ronda od strony ulicy Starołęckiej oraz łuk z ulicy Starołęckiej w kierunku ronda Żegrze - tłumaczyła w poniedziałek Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK Poznań.

Torowisko na rondzie Starołęka jest bardzo zużyte z powodu dużego natężenia ruchu tramwajów w tym miejscu. - W ciągu godziny przez rondo Starołęka do zajezdni Forteczna, przejeżdża 66 pociągów. To znaczy, że tramwaj jeździ tam co minutę - dodała.

Na czas remontu MPK straciło dostęp do zajezdni przy ulicy Fortecznej, w której normalnie stacjonuje blisko 50 składów. Pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami. Zmienione zostały trasy pięciu linii tramwajowych - 4, 5, 12, 15 i 17:

Linia nr 4
POŁABSKA - ... - Jana Pawła II - Zamenhofa - RONDO STAROŁĘKA - Hetmańska - Żegrze - Chartowo - Trasa Kórnicka - Jana Pawła II - ... - POŁABSKA

Linia nr 5
PIĄTKOWSKA - ... - Kórnicka - Trasa Kórnicka - Chartowo - Żegrze - RONDO STAROŁĘKA - Zamenhofa - Jana Pawła II - Kórnicka - ... - PIĄTKOWSKA

Linia nr 12
OS.SOBIESKIEGO - ... Kórnicka - Jana Pawła II - Zamenhofa - RONDO STAROŁĘKA - Hetmańska - Żegrze - Chartowo - Trasa Kórnicka - Kórnicka - ... - OS.SOBIESKIEGO

Linia nr 15
OS.SOBIESKIEGO - ... - Krzywoustego - Zamenhofa - Hetmańska - TRAUGUTTA

Linia nr 17
OGRODY - ... - Jana Pawła II - Kórnicka - Trasa Kórnicka - Chartowo - Żegrze - RONDO STAROŁĘKA - Zamenhofa - Jana Pawła II - Wyszyńskiego - ... - OGRODY.

Dodatkowo pomiędzy pętlą Starołęka a rondem kursuje linia tramwajowa nr 23:

Linia nr 23
RONDO STAROŁĘKA - Starołęcka - STAROŁĘKA

Tramwaje na linii nr 23 w dni robocze kursują co 7/8 minut do godziny 19.00. Co 10 minut pojadą po 19.00 w dni robocze, a także po 10.00 w soboty i niedziele. W niedziele przed 10.00 bimby będą się poruszać z częstotliwością co 15 minut.

Tramwaje w obu kierunkach jeżdżą po torze właściwym dla kierunku jazdy. Zmiana kierunku jest wykonywana przez wycofanie tramwaju przez pętlę tramwajową Stomil bez udziału pasażerów. Na okres remontu z użytkowania wyłączony został przystanek tramwajowy na pętli Stomil.

- Pierwszy dzień remontu zawsze jest najtrudniejszy. Mimo informacji w mediach i komunikatów z naszej strony pasażerowie dzwonią i pytają jak dojechać w danym kierunku, bo widzą, że na rondzie prowadzone są prace, a przez to tramwaje inaczej kursują - mówi dyżurny Nadzoru Ruchu MPK.

MPK liczy, że prace modernizacyjne uda się przeprowadzić do 18 lipca. Remont nie powoduje zmian w organizacji ruchu samochodowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
3.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro