Reklama
Reklama

Poznań opanowała moda na bieganie!

W Poznaniu i w regionie organizowanych jest coraz więcej imprez biegowych. Zdaniem ekspertów bieganie jest dobre na wszystko nie tylko poprawia krążenie, ale również zapobiega chorobom nowotworowym.

W 2013 roku w naszym regionie ma się odbyć blisko trzysta biegów. O rosnącej popularności tego sportu może tez świadczyć zainteresowanie udziałem w poznańskim maratonie. W zeszłym roku wystartowało blisko 5,5 tysiąca osób, o 700 osób więcej niż rok wcześniej. A organizatorzy liczą, że ta liczba będzie bardzo szybko wzrastać. 10-12 do 15 tysięcy zawodników i w perspektywie kilku lub kilkunastu lat nie jest to plan postawiony na wyrost, jesteśmy w stanie tego dokonać - mówi Maciej Mielęcki, zastępca dyrektora POSIR, organizator maratonu.

Zdaniem ekspertów, osoby, które uprawiają ten sport są zdrowsze. Regularne bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka nawet o połowę. Badania dowodzą, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory nawet od 30 do 50 procent - tłumaczy dr Sławomir Marszałek, osteopata, fizjoterapeuta, ultramaratończyk. Jednak należy pamiętać, że intensywne treningi mogą zaszkodzić. Jeżeli zaczniemy zbyt szybko, dużo i intensywnie mamy ryzyko przeciążeń i urazów stawów, mięśni i całego naszego narządu ruchu - dodaje.

Moda na bieganie przyszła do nas z zachodu. To już jest prawdziwy zachodni świat biegów - to prawdziwa moda i pasja. Rzadko można spotkać osobę, która nie biega - mówi Artur Kujawiński, prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki.

A co daje nam bieganie? Bieganie daje nam poczucie zadowolenia i radości z tego, co robimy. Ponieważ podczas biegania wytwarzają się nam endorfiny, czyli hormony szczęścia, które sprawiają, że wracając z biegania jesteśmy wyluzowani, szczęśliwi i radośni - dodaje dr Marszalek.

Kalendarz imprez biegowych znajdziemy tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Sobota pod znakiem burz? Jest ostrzeżenie IMGW dla Poznania
19℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro