Torowisko na moście Teatralnym do remontu. Kiedy?
Przez wyłączone z ruchu rondo Kaponiera to most Teatralny jest obecnie najważniejszym węzłem komunikacyjnym w Poznaniu. Duże natężenie ruchu tramwajowego sprawia, że torowisko i rozjazdy są w tragicznym stanie. Konieczny jest remont.
Torowisko na moście Teatralnym ostatni raz było częściowo remontowane dwa lata temu, a wcześniej... w 1995 roku. Natężenie ruchu tramwajów, które tu występuję ze względu na prowadzone w mieście inwestycje (głównie wyłączone z ruchu rondo Kaponiera) daje się we znaki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu.
- Od dłuższego czasu wiemy o tym, że remont torowiska i rozjazdów na moście Teatralnym jest konieczny - mówi Iwona Gajdzińska. - Na bieżąco monitorujemy sytuację, nie możemy bowiem dopuścić do tego, by trasa przestała być bezpieczna dla naszych pasażerów - dodaje.
Jak podaje Głos Wielkopolski wstępne szacunki mówią, że inwestycja może pochłonąć kilka, a nawet 10 milionów złotych. - Działamy cały czas we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego. Pieniądze na ten remont po prostu muszą się znaleźć. Innej możliwości nie ma - podkreśla. Obecnie jednak w kasie MPK nie ma tak dużej kwoty na remont.
Poza kwestią finansową kluczowa wydaje się być sprawa terminu przeprowadzenia prac. - Wyłączenie z ruchu mostu Teatralnego obecnie spowodowałoby paraliż komunikacyjny w Poznaniu. Musimy więc poczekać do zakończenia prac związanych z przedłużeniem trasy PST do Dworca Zachodniego - tłumaczy Gajdzińska. Zgodnie z planem tramwaje mają pojechać nową trasą pod mostem Teatralnym za dwa miesiące. - Wtedy na pewno będziemy musieli pomyśleć także o wahadłach, na pewno pojawią się utrudnienia.
W złym stanie znajduje się również torowisko na ulicy Dąbrowskiego, po którym jeździ znacznie więcej tramwajów niż zwykle (także efekt inwestycji i remontów). - O złym stanie torów na Dąbrowskiego mówimy od miesięcy. Działamy jak możemy - kończy Gajdzińska.
Przypomnijmy, że w trakcie wakacji MPK prowadzi w mieście szereg remontów torowisk. Obecnie prace trwają na Górnej Wildzie. 9 lipca pracownicy przeniosą się na rondo Starołęka, gdzie utrudnienia potrwają do 18 lipca. Dzień później roboty zaczną się na ulicy 28 Czerwca 1956 pomiędzy Wybickiego a Pamiątkową. I tutaj trzeba się będzie liczyć z utrudnieniami. Kolejne remonty zaplanowano na sierpień, ale to nie koniec. Do końca roku także pojawią się weekendowe wyłączenia z ruchu poszczególnych odcinków tras.
Najpopularniejsze komentarze