Strefa Tempo 30: bez kolizji i wypadków, ale z klaksonem
Od poniedziałku w centrum Poznania obowiązuje strefa Tempo 30. Oznacza to nie tylko konieczność poruszania się pojazdami z maksymalną prędkością 30 km/h, ale również wprowadzenie na terenie objętym strefą skrzyżowań równorzędnych. Kierowcy mają z tym problem i często muszą... używać klaksonu.
Od godzin porannych w poniedziałek kierowcy poruszający się po obszarze ograniczonym al. Marcinkowskiego i Niepodległości oraz ulicami Solną i Święty Marcin muszą stosować się do zmienionej organizacji ruchu. Strefa Tempo 30 wprowadza ograniczenie prędkości do 30 km/h na całym terenie strefy, ale nie tylko.
Już w poniedziałek Andrzej Billert z Zarządu Dróg Miejskich przypominał mieszkańcom, że strefa wiąże się także z wprowadzeniem równorzędnych skrzyżowań. - Trzeba pamiętać o tym, że zbliżając się do skrzyżowania w strefie trzeba ustąpić pierwszeństwa pojazdowi zbliżającemu się z prawej strony - bez względu na to czy jest to auto czy rowerzysta. To bardzo istotne - zaznaczał Billert.
Kierowcy z tą zasadą mają jednak problem. Choć od poniedziałku na skrzyżowaniach w ramach strefy nie doszło do wypadku lub kolizji, kierowcy zdecydowanie częściej niż zwykle używają tu... klaksonów.
Skrzyżowania równorzędne to w Poznaniu wciąż nowość. Na początku ubiegłego roku system wprowadzono na Jeżycach i przez pierwsze tygodnie kierowcom ciężko było się do niego przystosować. Specjaliści zapewniają jednak, że jest to dobre rozwiązanie. - System skrzyżowań równorzędnych to dobre rozwiązanie, bo uspokaja ruch - tłumaczył w ubiegłym roku Tomasz Talarczyk ze Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo. - Jeśli kierowcy podjeżdżając do skrzyżowania mają świadomość, że jest to skrzyżowanie równorzędne, automatycznie zwalniają i zwiększają uwagę. A przecież właśnie o to chodzi.
Podstawą jest właściwe oznakowanie. - Jeśli znaki odpowiednio wcześnie informują kierowców, że zbliżają się do strefy skrzyżowań równorzędnych - nie powinno być problemów - dodał.
Jak poruszać się po skrzyżowaniach równorzędnych? Pamiętając o dwóch podstawowych zasadach: prawej ręki (ustępujemy pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z prawej strony), a także skręcania w lewo (jeśli na skrzyżowaniu chcemy skręcić w lewo musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym w przeciwnym kierunku, na wprost lub skręcającym w prawo).