Podolańska: zawiesili wiechę na nowych blokach komunalnych
W marcu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowych bloków komunalnych przy ulicy Podolańskiej, a we wtorek zawieszona tu została wiecha. Chęć zamieszkania w nowych obiektach już wyraziło 130 rodzin.
W 2011 z terenu przy ulicy Podolańskiej zaczęły znikać baraki. Ich miejsce na stałe zajmą trzy bloki mieszkalne. W połowie marca odbyła się tutaj uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowych mieszkań, a już we wtorek powieszona tu została wiecha.
- Budowa 105 mieszkań realizowana jest zgodnie z harmonogramem - wyjaśnia Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. - Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2013 roku. Mieszkania będą dwupokojowe (87) lub trzypokojowe (18) o powierzchni od 52 m2 do 62 m2. Takich właśnie lokali oczekują obecni najemcy komunalni, klienci Biura Zamiany Mieszkań ZKZL zainteresowani poprawą swoich warunków mieszkaniowych i przeprowadzką do nowych "M". Już prawie 130 rodzin wyraziło chęć zamieszkania przy ulicy Podolańskiej - dodaje ZKZL.
Nie pojawią się tutaj wyłącznie trzy budynki. W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowoczesny plac zabaw dla najmłodszych oraz parkingi dla łącznie ponad 150 aut. - Budynki są niepodpiwniczone, bez balkonów, budowane według powtarzalnego, adaptowanego tylko do warunków miejscowych projektu.
Koszt inwestycji wyniesie niespełna 11 milionów złotych, czyli około 1800 zł za metr kwadratowy. Bloki budowane są w technologii tradycyjnej z ogrzewaniem z miejskiej sieci cieplnej. Sześć mieszkań przystosowanych zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Co trzeba zrobić, żeby móc zamieszkać w bloku komunalnym? Przede wszystkim regularnie rozliczać się z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych. Dodatkowo trzeba też wyremontować mieszkanie, w którym obecnie się mieszka. Lokal stanie się bowiem mieszkaniem socjalny, do którego wprowadzą się kolejni lokatorzy.
Wykonawcą inwestycji jest Firma Remontowo-Budowlana Piotr Szymański. Projekt przygotował Marcin Sokołowski, a głównym architektem jest inż. Henryk Pielichowski.