Reklama
Reklama

Odsłonięto pomnik Wisławy Szymborskiej w Kórniku

fot. Wikipedia.org
fot. Wikipedia.org

Na promenadzie nad Jeziorem Kórnickim w pobliżu miejsca urodzenia Wisławy Szymborskiej odsłonięto pierwszy pomnik poetki w Polsce.

Wisława Szymborska urodziła się w 1923 roku w folwarku znajdującym się pomiędzy miejscowościami Bnin i Kórnik w bliskim sąsiedztwie Zamku Kórnickiego. Z okazji jej 90. urodzin odsłonięto na promenadzie nad Jeziorem Kórnickim pomnik, który jest pierwszym pomnikiem poetki w Polsce. Przedstawia on siedzącego na ławce kota z brązu, na którego spogląda naturalnych rozmiarów noblistka. Natomiast w Zamku Kórnickim otwarto specjalną wystawę.

Przypomnijmy, że Wisława Szymborska zmarła w 2012 roku swoim domu w Krakowie w wieku 89 lat. Jej wiersze przełożono na 42 języki m.in.: angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński. W 1996 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Została odznaczona Orderem Orła Białego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro