Reklama
Reklama

Pierwszego lipca zacznie działać strefa Tempo 30

O powstaniu strefy Tempo 30 mówi się od kilku lat, a jej inauguracja była kilkukrotnie przekładana. Tym razem ZDM zapewnia, że w najbliższy poniedziałek strefa na pewno zostanie uruchomiona.

Strefa Tempo 30 to strefa uspokojonego ruchu, w której stworzono wiele udogodnień dla pieszych i rowerzystów. O powstaniu strefy mówiło się już kilka lat temu - Przypomnijmy strefa miała być gotowa już pod koniec 2011 roku - mówi Michał Beim, ekspert Instytutu Sobieskiego. Przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich wyjaśniają, że realizowany projekt wymagał znacznie większych nakładów, niż pierwotnie planowano - Pierwotnie miało powstać tylko oznakowanie poziome i pionowe. W miarę rozmów z mieszkańcami i ich przedstawicielami oczekiwania były coraz większe - wyjaśnia Dorota Wesołowska z ZDM.

Ostatecznie strefa Tempo 30 zamknie się pomiędzy alejami Niepodległości i Marcinkowskiego oraz ulicami Solną i Święty Marcin. Jej najważniejszymi elementami są kontrapasy dla rowerzystów, znaki ograniczające prędkość do trzydziestki, wyniesione skrzyżowania, a także elementy zwężające jezdnię i skrzyżowania równorzędne. W ramach tworzenia strefy Tempo30 stworzono też nowe przejścia dla pieszych, ustawiono ławki i stojaki rowerowe. Nieco zmniejszyła się też liczba miejsc parkingowych - Oczywiście nie chodzi o to, żeby to się wszystko odbywało kosztem samochodów bo mamy świadomość, że tam są urzędy, tam mieszkają ludzie - mówi Andrzej Billert z ZDM.

Strefa ma jednak więcej swobody dawać pieszym, rowerzystom i pojazdom komunikacji zbiorowej, a nie właścicielom samochodów osobowych - Strefa Tempo 30 jest ważnym elementem realizacji wizji, która ma przywrócić centrum pieszym, ma dać zielone światło transportowi publicznemu - mówi Norbert Napieraj, miejski radny. Jej zwolennicy snują wizje dalszego rozwoju strefy - Moim zdaniem należałoby to przemyśleć systemowo, tak żeby rozwiązać na przykład problem dojazdu z Wildy do Śródmieścia - dodaje Beim.

Od dziś do skrzynek pocztowych mieszkańców centrum miasta będą trafiać ulotki z informacjami, jak strefa Tempo 30 będzie funkcjonowała.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Żar do piątku poleje się z nieba. Ostrzeżenie obowiązuje już w 28 powiatach naszego regionu!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro