Reklama
Reklama

Kulczyk znowu najbogatszy. Straci pozycję?

fot. Łukasz Ogrodowczyk - archiwum
fot. Łukasz Ogrodowczyk - archiwum

1 marca pisaliśmy o rankingu najbogatszych Polaków Forbesa, w którym kolejny rok z rzędu pierwsze miejsce zajmuje Jan Kulczyk. Swój ranking przygotował również tygodnik Wprost. I tym razem Kulczyk znajduje się na czele zestawienia. Zdaniem autorów rankingu reprezentant Wielkopolski może jednak stracić swoją pozycję.

W marcu pisaliśmy o liście najbogatszych Polaków przygotowywanej przez magazyn Forbes. Według Forbesa najbogatszym Polakiem jest Jan Kulczyk z majątkiem o wartości 11,1 miliarda złotych (tylko aktywa biznesowe, bez prywatnych środków).

Teraz swoje zestawienia najbogatszych ludzi w Polsce przedstawia tygodnik Wprost. Ponownie Jan Kulczyk jest w nim numerem jeden, ale według Wprost ma większy majątek - rzędu 12,5 miliarda złotych. Jak podaje tygodnik największą częścią majątku są udziały w globalnym koncernie SABMiller o wartości około 8 miliardów złotych. To właśnie ten koncern produkuje takie piwa jak Grolsch, Pilsner Urquell czy Tyskie. Biznesmen inwestuje też w wydobycie ropy oraz gazu. W Polsce znany jest również z Autostrady Wielkopolskiej. Posiada wiele nieruchomości o łącznej wartości około miliarda złotych. Wielkopolanin nie stroni też od darowizn na rzecz różnych instytucji - 30 milionów złotych przekazał Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu.

Na drugim miejscu zestawienia Wprost znajduje się Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem wycenianym na 10,5 miliarda złotych. Jest jednak pewne "ale". - Polkomtel, operator telefonii komórkowej Plus, jest wart ok. 15 mld zł, notowany na warszawskiej giełdzie Cyfrowy Polsat z telewizją Polsat - 6,8 mld zł, zespół elektrowni Adamów-Pątnów-Konin jest wyceniany na 1,5 mld. Tylko te trzy największe biznesy, których udziałowcem jest Zygmunt Solorz-Żak, są warte ponad 23 mld zł. Gdyby nie ogromny kredyt, którym sfinansowano zakup telekomunikacyjnej spółki, Solorz-Żak przewodziłby rankingowi Wprost - informują autorzy rankingu. Jeśli kredyt uda się spłacić, Solorz-Żak nie tylko wyprzedzi Kulczyka, ale też będzie miał szansę dostać się na listę 100 najbogatszych ludzi na świecie.

Trzeci na liście jest Michał Sołowow z majątkiem o wartości 7,45 mld zł. W pierwszej dziesiątce, oprócz Jana Kulczyka, znalazła się jedna przedstawicielka Wielkopolski - Grażyna Kulczyk z majątkiem 2,4 mld złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro