Reklama
Reklama

Czołg Centaur już w Poznaniu

Do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej dotarł nietypowy transport z Portugalii. To czołg z czasów drugiej wojny światowej - Cruiser Tank Mk VIII Centaur Mk I typ C.

O tym, że czołg trafi do Poznania informowaliśmy już 10 czerwca. Maszyna została przekazana w polskie ręce przez portugalski resort obrony, a rozmowy na ten temat odbywały się na poziomie ministerialnym.

- Sam czołg nie jest potężny, ale potężny jest zestaw, który go przewoził -
mówi podporucznik Piotr Rotecki, szef transportu. - To sprzęt o szerokości około 3,5 metra. Typowy sprzęt poruszający się po naszych drogach może mieć 2,5 metra szerokości. Zmieściliśmy się wszędzie za wyjątkiem autostrad we Francji i Hiszpanii. Tam bramki są niestety za wąski - przyznaje.

Nie obyło się bez niespodzianek. - Przez przypadek wjechaliśmy na drogę prowadzącą do autostrady i służby techniczne trasy musiały rozebrać bariery ochronne na pasie rozdziału i dzięki temu byliśmy przepuszczeni bokiem - zdradza Rotecki.

Jak przyznaje major Tomasz Ogrodniczuk, kustosz Muzeum Broni Pancernej, czołg jest w dobrym stanie. - Zewnętrznie jest kompletny. Brakuje mu skrzyni biegów, brakuje mu silnika czyli brakuje jednostki napędowej - zaznacza. - Najpierw postaramy się zdemontować wszystkie elementy, które są uszkodzone i trzeba będzie pouzupełniać braki.

Jest to jedyny egzemplarz czołgu tego typu w Polsce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro