Reklama
Reklama

"Motornicza więziła nas w tramwaju". Czekała na "zielone"

fot. Łukasz Ogrodowczyk - archiwum
fot. Łukasz Ogrodowczyk - archiwum

W środę na moście Dworcowym pojawiły się problemy z sygnalizacją świetlną na tzw. mijance przygotowanej dla tramwajów. Jeden z pasażerów poinformował nas, że wraz z innymi osobami został "uwięziony" w pojeździe przez motorniczą. MPK wyjaśnia, że motornicza czekała na "zielone", a dodatkowo nie może wypuszczać pasażerów z pojazdu pomiędzy przystankami.

- Dzisiaj około 100 osób dzięki ZTM Poznań spóźniło się do pracy - napisał do nas Roland. - Tramwaje linii 14 oraz 6 około godziny 8.30 ugrzęzły na ponad 20 minut na moście Dworcowym. Niespokojni pasażerowie nie mogli nawet wysiąść z wagonu, ponieważ motorniczy nie chcieli ich wypuścić tłumacząc się (cytuje): "my też nie mamy przerwy na kawę i żeby pójść do toalety, przyjedzie ZTM i podpisze wam dokument o spóźnieniu." Jeszcze spokojni pasażerowie prosili i błagali motorniczą, lecz nieskutecznie - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


MPK przyznaje, że w godzinach porannych na moście Dworcowym występowały pewne komplikacje związane z sygnalizacją świetlną. - O godzinie 8.52 zdesperowana motornicza zadzwoniła do Nadzoru Ruchu z informacją, że prawdopodobnie coś stało się z sygnalizacją świetlną na moście Dworcowym - mówi Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK Poznań. - Czekała na przejazd przez most, ale sygnalizator wciąż wskazywał poziomą kreskę (odpowiednik czerwonego światła na sygnalizatorze dla aut). Na miejsce wezwano Nadzór Ruchu. Pracownicy dotarli we wskazane miejsce o 9.07 i zaczęli ręcznie sterować ruchem - dodaje.

Ruch tramwajów był tutaj wstrzymany około 15 minut. - Trudno dziwić się motorniczej. Czekała na pozwolenie na przejazd i gdyby sygnalizator dał jej taką możliwość, natychmiast by ruszyła. Poza tym przepisy stanowią jasno, że motorniczy nie może wypuszczać pasażerów z pojazdu pomiędzy przystankami. Jest to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa - zaznacza.

Okazało się, że sygnalizator trzeba było zresetować. - Około 9.25 sytuacja wróciła do normy i ręczne sterowanie ruchem nie było konieczne - kończy Gajdzińska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
57.33 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro