Reklama
Reklama

Wielkopolska najlepsza w aktywizacji bezrobotnych

Mimo, że sytuacja na rynku pracy od miesięcy nie wygląda najlepiej, według Ministerstwa Pracy nasze województwo jest liderem w aktywizacji osób bezrobotnych. Dzięki płatnym stażom aż 80% w nich uczestniczących dostaje prace.

Każdego dnia w Urzędach Pracy w naszym województwie pojawiają się dziesiątki bezrobotnych. - Z zawodu jestem ślusarzem, ale szukam różnie - produkcja, magazyn, powiem szczerze jakiejkolwiek pracy - mówi Paweł, bezrobotny. Pracy szuka od roku. - Gdzie człowiek pojedzie, zostawi dokumenty. W zasadzie firmy się nie odzywają - dodaje. - Może kiedyś się na tym rynku pracy poprawi, ale obecnie jest fatalnie - przyznaje.

Zdaniem urzędników w Wielkopolsce wcale jednak nie jest tak źle. - To już jest chyba trzeci lub czwarty miesiąc z rzędu, gdy obserwujemy spadek liczby osób bezrobotnych. Teraz jest największy bo o 6500 osób - mówi Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

W naszym województwie zarejestrowanych jest 51 tysięcy osób bezrobotnych. To dobry wynik w porównaniu z innymi województwami, w których bezrobocie jest większe. Dobrą informacją jest również to, że Wielkopolska jest liderem w aktywizacji bezrobotnych. - Na to się składają szkolenia, staże, prace interwencyjne, roboty publiczne, dotacje dla osób bezrobotnych, dotacje dla pracodawców - wymienia Kwapiszewska.

Osoby, które biorą udział w takich formach aktywności w 70% znajdują później pracę. Jeszcze lepiej jest w przypadku osób, które ukończyły staże - aż 80% z nich zyskuje po nich zatrudnienie. - Pracodawcy mają pracownika przez okres np. pół roku. Widzą, obserwują, wdrażają i nic do niego nie dokładają, bo taka osoba otrzymuje stypendium z Powiatowego Urzędu Pracy - tłumaczy Kwapiszewska.

Sytuację wiosną i latem mogą poprawić oferty pracy sezonowej. Ale w Poznaniu obecnie jest ich bardzo mało. - Nie zauważyliśmy jeszcze natłoku dotyczącego tych typowych prac sezonowych jak ogrodnictwo, sadownictwo - mówi Magdalena Morze, rzeczniczka PUP w Poznaniu. - Jest poruszenie w branży budowlanej. Mamy oferty dla murarzy, monterów - dodaje.

Obecnie w Poznaniu bezrobocie wynosi 4,7%.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To może być niebezpieczna noc. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro